Magazin

Her gün 2 bin dolar havaya uçuyor

Her gün 2 bin dolar havaya uçuyor

Yolsuzluk veya vurgundan değil, atmosfer ölçümleri için her gün 7 ilden havaya bırakılan 14 adet meteoroloji balonundan sözediyoruz. Balonlar, 40 km yüksekliğe 2 bin 100 dolara çıkıyor.

Türkiye`de atmosfer ölçümleri için her gün 7 ilden bırakılan 14 meteoroloji balonu, 2 bin 100 dolara mal oluyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Isparta ve Samsun`da bulunan meteorolojik gözlem istasyonlarından bırakılan balonlar, hidrojen gazıyla dolduruluyor ve altına radyo vericili gözlem aleti bağlanıyor.

Konya Meteroloji Bölge Müdürü Tacettin Sert, bu balonlarla 30-40 kilometre yüksekliğe çıkan ölçüm cihazının, sıcaklık ve nem ile rüzgarın yön ve şiddetini ölçerek radyo sinyalleriyle yere gönderdiğini kaydetti.

Sert, yeryüzünde yapılan ölçümler dışında, belirtilen 7 istasyondan günde 2 kez bırakılan bu balonların tanesinin 150 dolara malolduğunu belirterek "7 gözlemevinden her gün 2 balon havaya bırakılıyor. Dolayısıyla atmosfer ölçümü için sadece balonların günlük maliyeti 2 bin 100 dolara geliyor" dedi.

Sert, Dünya Meteoroloji Günü nedeniyle vatandaşlara çalışmaları hakkında bilgi vermek için bu balonları bölge müdürlüğü binası önünde sergilediklerini, kırmızı, siyah ve beyaz renkteki dev meteoroloji balonlarının, halkın ilgisini çektiğini de söyledi.

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Sert, 23 Mart Dünyü Meteroloji Günü nedeniyle yaptığı açıklamada ise bu yıl kutlanacak Dünyü Meteroloji Günü`nün konusunun, "Olağanüstü Hava ve İklim Olaylarının Etkilerini Azlatma" olduğunu bildirdi.

Dünyada sık sık karşılaşılan sel ve fırtına gibi doğa olaylarının birkaç dakika sürmesine rağmen çok büyük hasarlara neden olduğunu bildiren Sert, bu nedenle hasar azaltma planları oluşturulması gerektiğini söyledi.

Sert, iyi organize olmuş toplumların, zararları kolayca karşılayabildiğini ve lokal iklim şartlarına kolayca uyum sağlayabildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Fakat olağanüstü hava olaylarının kuvveti arttıkça, çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda engellenemez felaketlere yol açabilir.

Bunun için günümüzde ve gelecekte olağanüstü hava olayları ile baş edebilme stratejileri geliştirme, hazırlık yapma, iklim ve hava olaylarına ilişkin zararları en aza indirmede kısa ve uzun dönem planlarının oluşturulması gerekmektedir."
Yayın tarihi: 23.03.2002
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.