Magazin

Her derde deva 'kahkaha'

Her derde deva 'kahkaha'

Hemşire Patty Wooten, dünyanın pek çok ülkesinde, gülmenin sağlığa katkılarını öğretiyor.

Patty Wooten, kocası tarafından terk edildiğinde, 20'li yaşlardaydı ve iki aylık bebeği vardı. California Üniversitesi San Diego Tıp Merkezi'nde hemşire olarak çalışıyordu ki, bu bile tek başına hayatı zorlaştırıyordu. Bir de terk edilince, hayat iyice çekilmez olmuştu, mutsuzdu.

Wooten'ın bu hali radyoda 'Gülmek ister misiniz?' diyen bir ses duyana kadar sürdü. Bu bir palyaço okulu ilanıydı. İşte o an, Wooten'ı sağlık alanında tanınan biri yapan sürecin ilk anıydı. Gittiği okulda mizah ve gülmenin hastalar için nasıl kullanılabileceğini
öğrendi. Bu, sadece hastaların değil onun da hayatını değiştirdi.

25 yıl hemşirelik yapan Wooten şu an sağlıkta aranılan biri. Pek çok ülkede, doktor ve hemşirelere, gülmenin iyileşme üzerine nasıl etki ettiğini anlatıyor. Wooten'ın son durağı İstanbul. Acıbadem Hastanesi'nde çalışan hemşirelere mizah ve gülme konularında ders veriyor, deneyimlerini aktarıyor.

Yalnızlığa da çare oluyor
'Kalp, Mizah ve Şifa' ile 'Sevecen Kahkaha' adlı kitapları ABD'de en çok satanlar listesine giren Wooten, kahkahanın çok güçlü bir ilaç olduğunu, bunun bilimsel olarak kanıtlandığını söylüyor. "Gülünce kalbiniz daha iyi çarpar, kaslarınız egzersiz yapar, daha derin soluk alırsınız. Gülmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan basıncı artar, yanaklar ve parmak uçları kızarır. Bu, oksijenin vücudun her yerine ulaştığı anlamına gelir" diyen Patty'ye göre, kahkaha stresten uzaklaştırıyor ve insanın kendini yalnız hissetmesini de önlüyor.

Mizah ayrıca öfkemizi de yenmemizi sağlıyor. Wooten'ın 11 Eylül saldırılarının ardından Amerika'da gözlemlediği durumlar buna örnek. 11 Eylül saldırıları nedeniyle herkesin şoka girdiğini anlatan Wooten, aradan günler geçtikten sonra öfkenin mizaha döndüğünü söylüyor. Buna örnek olarak gazetelerde çıkan karikatürlerle Usame bin Ladin'in fotoğraflarının tuvalet kâğıtlarına basılmasını gösteriyor. Kahkahanın muhalif ses çıkarma aracı olduğunu belirten Wooten, George Bush'a da çok güldüklerini söylüyor.

Bir araştırmaya göre mizah gücü ve gülme yeteneği olanların yüzde 40 daha az kalp krizi geçirdiğini belirten Wooten, şunları anlatıyor: "Hastaneye palyaçolar geldiğinde çocukların daha az ilaç kullandığını gördük. Kahkaha attığımızda kanımızdaki akyuvarlar artıyor ve bizi virüslere karşı koruyor.
Kötü anlarınız için 'acil neşe kiti' hazırlayabilirsiniz. Örneğin sizi en çok güldüren karikatürler, oyuncaklar vb. şeyleri her an ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın. Kendinizi kötü hissettiğiniz anda çıkarın ve kullanın!"

İnsanlar her geçen gün daha az gülüyor
Araştırmalardan çıkan sonuçlar da Patty Wooten'ı haklı çıkarıyor. Örneğin, komik roman okuyanların beyinlerindeki 'nucleus accumbens' bölgesi aktif hale geliyor ve dopamin hormonu artıyor. Gülmenin ruh sağlığı dışında pek çok yararı da var. Alerjik hastalıklara da iyi geliyor.

Bir diğer bulgu da çok gülen gençlerin nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha dirençli oldukları. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Michael Miller ve ekibinin 20 ve erkek üzerinde yaptığı araştırma da gülmenin sonuçlarını gösteriyor. 20 kişiye ilk önce 'Kingpin' adlı komedi filmi izletildi.

Stresi ölçmek içinse 'Er Ryan'ı Kurtarmak' adlı film kullanıldı. Kan dolaşımında nasıl bir değişiklik olduğunu öğrenmek için ultrason teknolojisinden yararlanıldı. 'Kingpin'i izleyen 20 denekten 19'unda kan dolaşımı hızlandı ve yüzde 22 arttı. 'Er Ryan'ı Kurtarmak' filmini izleyenlerden 14'ünde kan dolaşımı yüzde 35 yavaşladı.

Ruh sağlığımız ve vücudumuz için bu denli yararlı olan gülme eylemi ne yazık ki günden güne azalıyor. 1950'li yıllarda insanlar günde ortalama 18 dakika gülüyordu. Bugün ise bu süre altı dakikaya inmiş durumda. Yetişkinler, günde ortalama 20, çocuklar ise 500 kez gülüyor. Ve bir gülüş altı saniye sürüyor. Gülerken çıkan nefes saatte 100 km. hıza ulaşıyor. Gülme sırasında akciğerdeki gaz değişimi üç-dört misline yükseliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.09.2005
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.