Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Her cuma sabahı namaza giderim'

'Her cuma sabahı namaza giderim'

Deniz Akkaya her cuma İstanbul Eyüp'teki Eyüp Sultan Camii'ne bir grup arkadaşıyla sabah namazına gittiğini açıkladı

Deniz Akkaya, "Cuma sabaha karşı 04.30 gibi kalkıp Eyüp Sultan Camii'ne namaza giderim. Vücudumuzun olduğu gibi ruhumuzun da besine ihtiyacı var. Toplu bir dua ve müthiş bir kalabalık... İnanılır gibi değil" diye konuştu.

Ender Saraç: Deniz, Boğaz'ı seviyor musun?
Deniz Akkaya: Evet, zaten Boğaz'da oturuyorum. Röportajdan sonra bir balık salata yeriz herhalde.

E.S:. Tabii ki ama balık ve salata. Yanında ekmek yok. Ayrıca balık kızartma olmayacak. Balık faydalı ama Şu noktalara dikkat edilmeli: Mevsim balığı yenmeli. İyi şoklanmışsa taze dondurulmuşbalık da olur. Ayrıca kilo veya kolesterol sorununuz varsa derisini yemeyin. Şöyle bir deney yapın: İki lüferi alın, birinin altına folyo koyup ızgara yapın, ne kadar yağ çıktığına bakın.

İkinciyi ise bol yağda tavada kızartın. İçinden hiç yağ atmadığı gibi ne kadar daha yağ çektiğine bakın. Üstelik de bu yanık yağdır. En iyisi balığı buğulama yapmak. Hatta yazın, pilaki olarak tüketmek. Aynı fasulye, barbunya pilaki gibi, bol domates ve maydanozla yenilmeli.

D.A: Peki hamsi tava yiyemez miyiz?
E.S: Kışın balıkta yağ fazlalaşıyor. Ama bizim de yağ ihtiyacımız artıyor ve yağı daha kolay yakabiliyoruz. Yazın balığı tava yemeyi pek önermiyorum. Ayrıca balığın kılçığının da faydalı olduğunu biliyor musunuz? Hamsi, sardalya, gümüş gibi balıkların kılçıkları da yenilebilir, yoğun kalsiyum ve fosfor var.

D.A: Yani süt gibi mi?
E.S: Bir bakıma evet. Kefir, süt, ayran, yoğurt bunlar hep iyi kalsiyum kaynağı. Asker beslenmesini bilir misin? Karavana beslenmek, erken yatıp erken kalkmak, toplu duası yapıp bilinci değiştirmek aslında çok sağlıklı.

Fazla kiloya dikkat
D.A: Ben bunu her cuma yaşıyorum. Cuma sabaha karşı 04.30 gibi kalkarım. Vücudun olduğu gibi ruhumuzun da besine ihtiyacı var. Her cuma kalkıp sabah namazına Eyüp Sultan'a giderim. Toplu bir dua ve müthiş bir kalabalık,
inanılır gibi değil. Sonra arkadaşlarla birlikte Emirgan'da sabah erken saatte mükellef bir kahvaltı ediyoruz. Hatta bazen sucuklu yumurta bile yiyoruz.

E.S: Erken kalkınca ara sıra erken kahvaltı kaçamağının fazla bir zararı olmaz. Ama yine de fazla kiloya dikkat etmek lazım. Yavaş kilo alınca farkı anlayamazsın ama sonra problemler başlar.

D.A: Omurgaya çok kötü bir yük yapıyor değil mi?
E.S: Evet, nasıl pazardan iki tane 5'er kiloluk patates alıp taşıyınca, ardından da bırakınca 'Oh' dersiniz, yağ ağırlıklı zayıflayınca vücut da 'Oh' der. Deniz, seninle ilgili bir anım var. Bir gün spor salonunda boş koşu bandı arıyordum.

Baktım önde genç, uzun bir müthiş bir tempoda koşuyor. 'Kim bu, nasıl bir kondisyon?' dedim. Yaklaşınca sen olduğunu gördüm. Hatırlarsan seni tebrik etmiştim. Tanınmış kişiler topluma iyi örnek olmalı. Toplum obeziteye doğru gidiyor. Peki Deniz Akkaya hangi sporları yapıyor?

D.A: Sporu hem bedensel hem de zihinsel etkilerini araştırıp ona göre yapıyorum. 4 sene öncesine kadar ağırlık çalışıyordum. Ondan önce voleybolcuydum, daha önce de yüzüyordum. Hayatımda her zaman spor oldu. Fitness salonlarına başlayınca yağ yüzdemi düşürmeden spor yaptım ama kilom fazla gibi gözüktü. Ama ideal vücut ölçülerinde olmak için önce yağ oranını düşürün.

Sonra kas yapmaya gayret edin. Şimdi bisiklet, yoga ve pilates yapıyorum. Özel spor hocam var. Fırsat buldukça beni oksijenli ortamlarda yani açık havada çalıştırıyor. Çünkü böylece daha çok kalori yaktığımızı söylüyor. Spora bilinçli bakınca iş değişiyor. Madonna, dünyanın en iyi
fizikli erkek aktörü olarak bilinen benim de hayranı olduğum Matthew McConaughey...

Bu şöhretlerin hep yoga ve spor yaparken fotoğrafları var. Bizim toplumda hanımlar önce dış görüntüye önem veriyor. Yoga, pilates sadece fizik, kol, bacak, mide kaslarıyla değil, beyinle de yapılmalı.

Safran cinsel gücü artırır
E.S: Buna zihin beden bütünlüğü de diyebiliriz. Bu yaz en çok önerdiğim baharatlardan biri de safran. Yazın çok yararlı ve erkekler için cinsel performans artırıcı etkisi de var.

D.A: Ginseng de yararlı mı?
E.S: Evet ama erkeklere kırmızı ginseng, kadınlara ise daha çok Sibirya ginsengi öneriyorum.

E.S: Deniz, cinselliğe kadınların bakışı nasıl?
D.A: Kadınlar daha duygusal, narin, en çok duyguya önem veriyor.

E.S: Kadınlar daha kolay duygusal paylaşım yapıyor. Keşke biz erkekler de böyle olabilsek ama farklı yaratılmışız. Deniz hiç ağlar mısın, duygularını nasıl belli edersin?
D.A: Eskiden daha kontrollüydüm ama akupunktur için Dr. Ali Rıza Avkan'la çalışmaya başlayınca daha rahat oldum, duygularımı çok daha iyi ifade ediyorum. Akupunkturla çalışma yapmayanın bunu anlaması zor. Ben artık üzerimde elektrik taşımıyorum.

Hangi bölgelerdeki ağrıların ne anlama geldiğini akupunktur doktoru buluyor, söylüyor ve tedavi ediyor. Artık daha kolay ağlıyorum.

E.S: İnşallah ülkemizde yine gözyaşları dökülsün ama bunlar sevinç gözyaşları olsun. Son olarak bir mesajın var mı?

'Memeleri, poposu kurumuş kadın olmaz'
D.A: Özellikle genç kadınların beni örnek aldıklarını biliyorum. Hayattaki en önemli şey vücudunuz değil. Kimi örnek alıyorsanız onu bir bütün olarak ele alın. Moda kanallarının bize direttiği kadın olmamız gerekmiyor. Eğer olmayı
çok isterseniz sağlıksız yolları değil, sağlıklı yollarını seçin. Siz kurumuş, memeleri, poposu yok olmuş, gözaltları morarmış bir kadın herhalde istemezsiniz?

E.S: Asla.
D.A: Lütfen yediğinize dikkat edin, spor yapınca ağrılar gider, beyin daha iyi çalışır. 2-3 yıl önce bilinen bir fast food markasından dizanteri oldum.
(Posta)
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.