Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her çocuk deha olarak doğar

Her çocuk deha olarak doğar

PEGEM Özel Eğitim ve Hizmetleri İnsan Kaynağı Geliştirme Birimi yöneticisi Prof.Dr.Aytaç Açıkalın, anne, baba sevgisini hissetmenin çocukların zeka gelişimi için çok önemli olduğunu belirterek, "Tüm çocuklar deha olarak doğarlar. Onları sevgisizliğimizle biz köreltiyoruz" dedi.


Bursa Koç İlköğretim Okulu´nda velilere yönelik ´´Çocuğun Anlaşılması, Korunması ve Geliştirilmesi´´ konulu konferansı veren Açıkalın, bir çocuğun gelecekte nasıl biri olacağını, yüzde 35 oranında anne ve babasından geçen genlerin, yüzde 25 oranında da ana rahminde geçirilen 9 ay 10 günlük sürenin ve çevresel uyaranların belirlediğini söyledi. Bütün çocukların ´´potansiyel deha´´ olarak doğduklarını ve beyinlerinin gelişmeye hazır olduğunu dile getiren Açıkalın, bebeklerin doğdukları andan itibaren 24 saat içinde annesiyle fiziksel temas içinde olması gerektiğini, bu temas gerçekleşmediğinde bebeklerin beyinlerinin çöküntüye uğradığını kaydetti.

"OKULLARDAN MUCİZE BEKLENİYOR, AMA..."
Açıkalın, öğrenmenin ancak sevginin olduğu ortamlarda gerçekleşebileceğini ve çocukların korkutularak eğitilemeyeceğini belirterek, ailelerin evlerinde otoriteyi sağlamak için korkuya başvurduklarını, genellikle babaların uyguladıkları bu yöntemin çok yanlış bir tutum olduğunu vurguladı. Otoritenin olduğu evlerde yaşamınzor olduğunu kaydeden Açıkalın, otoriter ortamların çocukların gelecekte birtakım sorunlar yaşamalarına neden olduğunu, bu yüzden ailelerin evdeki yaşamlarında sürekli değişiklikler yapmaları gerektiğini ifade etti. Yetişkin bir insanın erişebileceği zekanın en üst sınırın büyük oranda hayatın ilk altı yılında belirlendiğine dikkati çeken Açıkalın, ailelerin okuldan mucize beklediğini, ancak çocukların okul çağına geldiklerinde zeka gelişimlerini çoktan tamamladıkları için bu mucizenin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

İLK YILLAR VE AİLE ORTAMI
Açıkalın, ´´Dahilik, Tanrı´nın bazı seçkin kullarına bahşettiği bir ayrıcalık değildir. Tüm çocuklar deha olarak doğarlar. Onları sevgisizliğimizle biz köreltiyoruz´´ dedi. Açıkalın, çocuğun ilk yıllarının ve aile ortamının zeka gelişimi için çok önemli olduğuna, çocuğunun okulda başarılı olmasını isteyen ailenin ona önce düşünmeyi öğretmesi gerektiğine işaret etti. Anne ve babaların çocuklarını kimseyle kıyaslamamasını isteyen Açıkalın, ´´Aileler çocuklarına, sevgilerini derinlemesine göstererek, onlara açık ve yalın hedefler koyarak, korku ve kaygıdan bağımsız ortamlar yaratarak, doğru bir şeyler yaptıklarında onları onaylayarak, cesaret vererek ve sabırlı olarak okulda başarılı olmalarına katkıda bulunabilirler´´ diye konuştu.
361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.