Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Her 40 saniyede 1 intihar

Her 40 saniyede 1 intihar

WHO verilerine göre, dünyada ortalama 40 saniyede 1 kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. İntiharlar, dünya genelinde ölüm nedenleri arasında 13. sırada yer alıyor.

Uluslararası İntiharı Önleme Derneği ve WHO'nun ortaklaşa çalışmaları ile belirlenen bugün yani 10 Eylül, "İntiharı Önleme Günü" ilan edildi. Böyle bir günün intiharların toplumları tehdit eden boyutu nedeniyle gündeme geldiği belirtiliyor. Bugün vesilesiyle, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenecek olan etkinliklerle intiharın toplumsal bir tehdit unsuru haline geldiği anlatılacak ve intiharları azaltmanın yolları aranacak.

İntiharlar dünyada ölüm nedenleri arasında 13. sırada yer alıyor. 15-44 yaş grubundaki ölümler arasında 4. sırada bulunuyor. Ayrıca sakatlığa neden olan sebeplerden de 6'ıncısını intiharlar oluşturuyor.

WHO raporlarına göre, dünyada ortalama 40 saniyede 1 kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. 2000 yılında dünya çapında 815 bin kişi intihar etti. Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre de Türkiye'de 2000 yılında 1802 kişi intihar etti. Bunların yüzde 57'sini, 15-34 yaş grubu oluşturdu.

Ruh sağlığıyla yakından ilintili
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işıl Sayıl, beden sağlığı gibi ruh sağlının da çeşitli iniş çıkışlar sergilediğini vurguluyor. Sayıl, "Bir başka deyişle, insanların yüzde 25'i, hayatlarının herhangi bir döneminde ruhsal hastalığa yakalanma riski taşıyor" diyor.

İntihar vakalarının pek çok ülkede önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olarak ele alındığını belirten Prof. Dr. Sayıl, Türkiye'de ise intiharı önleme çalışmalarının profesyonel düzeyde ilk kez 1989 yılında Ankara Üniversitesi Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından başlatıldığını vurguluyor.

Yakınları da etkileniyor
İntiharın insanı derinden etkileyen bir davranış olduğunu, intihar edenlerin yakınlarının da bundan duygusal, sosyal ve ekonomik olarak etkilendiğini kaydeden Prof. Dr. Sayıl, Kriz Merkezi'nde çapılan çalışmalarla Türkiye'de intihar girişimleri konusunda önemli ve güvenilir verilere ulaşıldığının altını çiziyor.

Prof. Dr. Sayıl, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'nde de bir "kriz odası" kurularak intihar girişimlerine medikal bakımın yanı sıra yerinde, hastanın ruhsal durumunun gerektirdiği müdahale ve psikososyal destek sağlandığını ifade ediyor. Aynı zamanda Kriz Merkezi Müdürü olan Sayıl, merkezin, WHO tarafından Türkiye'de intiharın önlenmesi konusunda işbirliği yapılacak kurum olarak seçildiğini kaydediyor.
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.