Magazin

Hendrix'in bilinmeyen yönleri

Hendrix'in bilinmeyen yönleri

ABD'li yazar Charles R. Cross, Jimi Hendrix biyografisinde ilginç iddialara yer verdi: Hendrix, Vietnam'a gitmemek için eşcinsel rolü yapmış ve Bridget Bardot'yla ilişkiye girmiş.

Amerikalı yazar Charles R. Cross efsanevi rock'çı Jimi Hendrix'in biyografisini kaleme aldığı yeni kitabında sanatçının hayatıyla ilgili birçok bilinmeyeni ortaya çıkardı. 2001 yılında yayımladığı 'Heavier Than Heaven' (Cennetten Daha Ağır) isimli Kurt Cobain'in hayatını anlattığı kitabı büyük ilgi gören yazarın yeni kitabı 'Room Full of Mirrors' (Aynalarla Dolu Oda) adını taşıyor. Jimi Hendrix'in ölümünün 35. yıldönümünde yayımlanan kitap Hendrix'in yaşamının bilinmeyen yönlerine ışık tutuyor.

Eşcinsel numarası yaptı
Yazarın kitapta açıkladığı en ilginç detay Hendrix'in 1962'de ordudan nasıl ayrıldığıyla ilgili. Seattle'da çalıntı bir arabanın içinde yakalandıktan sonra hapse girmemek için orduya katılan Hendrix'in, ordudan ayrılma nedeni yıllarca paraşüt kazası sonucu ayağını burkması olarak bilindi. Yazar ise ordunun doktor raporlarını kaynak göstererek Hendrix'in eşcinsellik nedeniyle ordudan terhis edildiğini yazdı.

İddiaya göre Hendrix ordudan ayrılmak ve Vietnam'a gitmemek için eşcinsel olduğu izlenemini yarattı. Hendrix düzenli ziyaret ettiği psikiyatra bölüğünden bir arkadaşına âşık olduğunu, mastürbasyon bağımlısı haline geldini söyledi. Psikaytr ise Hendrix'in homoseksüel eğilimleri nedeniyle terhis edilmesini önerdi.

Kadınları seven adam
Cross, sanatçının kadınlara yönelik arzusunun ise çok ünlü olduğunu ve bu yüzden eşcinsel olma ihtimalinin bulunmadığını yazdı. Yazara göre Hendrix'in ordudan ayrılmak istemesinin nedeni ise politik değildi. Onun anti-komünist olduğu biliniyordu ve amacı müzikle ilgilenmekti.

Ne yapacağını bilemedi
Kitap, Hendrix'in yaptığı müzikten çok karmaşık yaşamı ve psikolojisi üzerinde duruyor. Cross'un çizdiği Hendrix portresi Kurt Cobain'inkine çok benziyor. İki sanatçı da yoksulluk içinde büyüdü, daha küçük yaşlarda rock starı olmanın hayalini kurdu, karşılaştıkları ünle ne yapacağını bilemedi ve uyuşturucuya yelken açtı.

Sorunlu geçen çocukluk
Hendrix Seattle'ın kuzeyinde sorunlu bir çocukluk dönemi geçirdi. Anne-babası sürekli içki içiyordu. Peyzaj mimarı olan babası iyi paralı düzenli işler bulamıyor ve eşiyle ayrılıklar yaşıyordu. Pek çok kez çocuklarını terk etmişlerdi. Hendrix, okul döneminde de sürekli okuldan kaçıyordu.

Bardot'yla ilişkiye girmiş
Kitapta yer alan ilginç iddialardan biri de Jimi Hendrix'in Brigitte Bardot'yla ilişkiye girmiş olması. Yazar, bu ilişkiyle ilgili olarak kaynak göstermekten kaçınıyor. Bir diğer ilginç ayrıntı ise Jimi Hendrix'in siyah teniyle ilgili. Onun 1966'da İngiltere'ye gitmesinin en önemli nedenlerinden biri ABD'de siyah olarak yaşamının zorluğuydu. Sanatçı, beyaz dinleyiciler tarafından o dönem beğenilen tek siyah şarkıcı olmaktan tedirgin oluyor, siyahlar tarafından da dinlenmek istiyordu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.08.2005
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.