Magazin

Hazreti İsa'nın eşyaları bulundu

Hazreti İsa'nın eşyaları bulundu

İsrailli arkeologlar, ülkenin kuzeyinde İncil'de de ismi geçen Cana antik şehrinde Hz. İsa'ya ait taştan kaplar ve çömlekler bulduklarını iddia etti.

İncil'e göre Hz. İsa, Cana'nın Galile köyündeki bir Yahudi düğününde "suyu şaraba çevirerek" ilk mucizesini gerçekleştirdi. İsrailli arkeolog Yardena Alexander ise bulunan çömleklerin İncil'de tarif edilen kaplara benzediğini, bunların mucize esnasında Hz. İsa tarafından kullanılmış olabileceğini iddia ediyor.

Ancak bu iddialara karşın İncil üzerinde uzmanlaşmış bilim adamları, elde kesin kanıtlar bulunmadığını belirterek, özellikle antik Cana şehrinin tam olarak nerede olduğuna dair kesin bilgiler olmadığı konusuna dikkat çekiyorlar.

Suyu şaraba çevirme mucizesi
İsrailli arkeologların Özellikle Hıristiyan din adamları Hz. İsa'nın Cana'daki "suyu şaraba çevirme" mucizesine çok büyük önem veriyor. Din adamları bu mucizenin Hz. İsa'nın "ilk mucizesi" olmaktan öte peygamber olarak insanların önüne çıktığı ilk dönemlerde gerçekleştirdiği bir mucize olduğu için de ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Peygamberlik işareti
Din adamları, "Hz. İsa, ismi ve şöhretinin yayılmaya başladığı günlerde kendisi ve havarilerinin üzerindeki baskı inanılmaz artmıştı, insanlar Hz. İsa'dan peygamber olduğuna dair bir işaret bekliyordu. Ve Hz. İsa suyu şaraba çevirdi" dediler. Arkeolog Yardena Alexander ise "Bulunan parçaların Roma İmparatorluğu dönemine ait olduğunu ve bu dönemde Hz. İsa'nın Galile köyünü ziyaret ettiğini" söyledi.
Yayın tarihi: 24.12.2004
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.