Magazin

Haydi Türkiye palamuta!

Haydi Türkiye palamuta!

Balık avı mevsimi açıldı. 'Bu yıl balık, özellikle palamut bol ve ucuz olacak' diyen balıkçılar, hamsinin kilosunun 1 milyon, palamutun tanesinin 500 bin liradan satılacağını tahmin etti.

Yeni balık sezonu, mazot fiyatlarının, 2004'ün ocak ayında yüzde 60 oranında düşürüleceği haberiyle başladı. Balıkçılara göre mazot fiyatlarındaki indirim, balık fiyatlarını yarı yarıya düşürecek. Balıkçılar daha çok sefere çıkacak, daha az masraf yapacak ve daha çok kasayla geri dönecek. Özellikle bu yıl bol görülen palamut, sofraların baş tacı olacak.

Balık yasağının son gününü ağlarını tamir ederek geçiren balıkçılar, günün sonunda 'Vira Bismillah' diyerek, önce Marmara'ya, ardından Karadeniz ve Akdeniz'e açıldı. Kumkapı Balık Hali, balık avlama sezonunun başlamasına saatler kala, düğün alanından farksızdı. Motorlar gelin arabası gibi süslü, balıkçılar birer damat kadar heyecanlıydı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış kurdelesini kesmesinin ardından motorlara yönelen balıkçılar, ilk iş olarak yeni ağları hazırlamaya, eskilerini tamir etmeye koyuldu. Mavi berekete yolculuk, belki de günlerce sürecekti. Bu yüzden mazot, su, ekmek ve balıkçının yaveri paketlerce sigara, özenle motorlara taşındı.

Ucuz mazot sevinci

Denizdeki hazırlık kadar, kıyıda da sabırsız bir bekleyiş vardı. Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Mahmut Uçan'a göre, Başbakan'ın 'mazot fiyatının, 2004'ün ocak ayından itibaren yüzde 60 oranında indirileceği' yönündeki sözü, 'yüz binlerce insana ekmek kazandıran ve milyonlarcasının da ekmeğine katık taşıyan' balık piyasası için 'müjde' niteliğinde bir haberdi:

Artık beş ton balık taşınıyorsa, 10 ton balık taşınacak. Sofralara yarı fiyatına balık girecek. Her kaptan gibi, 'Rafet Reis 3'ün kaptanı Adem Taşçı da, sezonun başlamasını sabırsızlıkla bekliyordu. Taşçı'nın deneyimlerine göre yeni sezon 'bereketli' geçecekti:

Çingenepalamutları sürüler halinde dolaşıyor. Çinekop yavruları kıyılarda kendini gösteriyor. Bu, balığın bereketine işaret. Özellikle bu yıl ağlara en çok palamut takılır. Gece önce Marmara, sonra Karadeniz'e çıkacağız. Belki bir kasayla döner, belki tonlarca balık getiririz. Deniz bu, belli olmaz.

'Zamkinazlar' adlı motorun kaptanı Şaban Bayraktar ise, en çok da mazot fiyatlarının yüzde 60 oranında düşürüleceği haberine sevinmiş. Böylelikle, yoksul sofralara daha çok balığın gireceğini belirten Bayraktar, motorlara asılı, 'Bizi mazot çilesinden kurtarın' yazılı afişi göstererek, şunları söylüyor:

Mazotun litresi, '1 milyon 400 bin' lira civarında. Bu fiyat, yarı yarıya inerse, balık fiyatları da düşecek. Palumutun tanesi, 500 bin liraya satılıcak. Akşamdan çıkılacak 'ekmek' yolculuğa ağları tamir ederek hazırlanan balıkçılar, her ne kadar tonlarca balıkla dönseler de, evlerine balık girmediğinden şikâyetçi.

'Evimize balık girmez'
Memleketi Ordu'dan balık sezonu için İstanbul'a gelen Çetin Yıldırım, haftalık '20 milyon' ve tutulan balıktan aldığı payla evini geçindiremediğini belirtiyor: Evimize ne biz, ne balık girebiliyor. Doğu'dan Adana'ya göçen pamuk işçileri gibi, Karadeniz'den Kumkapı'ya geliyoruz. 20 yıllık emeğimden geriye, bir deniz sevdası kaldı.

Kumkapı'nın 60 yıllık iki balıkçısı Yarevun Dülgeryan ve İzzet Durukan ise, motorlardaki koşuşturmacayı, 'İlker' adlı sandallarından izliyor. Pazar gününü ağlarını tamir etmeye ayıran iki balıkçı, denizdenki bereketin azaldığından yakınıyor. Dülgeryan, "Adalar'da gırgırla üç motor torik çekerdik. Bir seferde 60 ton uskumru tuttuğumuzu bilirim. Biz de elden ayaktan düştük, Marmara da."

Tahmini balık fiyatları
Mazot fiyatlarının 2004'ün ocak ayından itibaren yüzde 60 oranında düşürüleceği sözünü alan balıkçılar, bu indirimin balık fiyatlarına da yansıyacağını söyledi. Balıkçılara göre, yeni sezonda fiyatlar şöyle olacak:

 • Palamut (tane):
 • 500 bin-1.5 milyon lira
 • Hamsi:
 • 1 milyon lira
 • İstavrit:
 • 1.5 milyon lira
 • Mezgit:
 • 1-1.5 milyon lira
 • İzmarit/sardalya:
 • 1 milyon lira
 • Barbun:
 • 3-5 milyon lira
  (Radikal)
  Yayın tarihi: 01.09.2003
  468
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.