Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Haydi kadınlar evlerinize!

Haydi kadınlar evlerinize!

"Modern dünya ülkesi" Britanya'da bile kadınların çalışma hayatına atılması problem. Britanya'da yapılan ankete göre ülkede her altı kişiden biri, "Kadının yeri evidir" diyor.

Britanya hükümetinin desteğiyle yapılan ankete göre, ülkede her altı kişiden biri kadınların evde oturması gerektiğini düşünüyor. Özellikle çocukları işe gittiğinde evde torunlarına bakmak zorunda kalan büyükanneler, kadının yerinin evi olduğu görüşünde!

Ankete göre kadınların evlerinde oturmasını isteyenlerin çoğunun yaşı 55'in üstünde. Araştırmaya katılan her beş erkekten biri ve her yedi kadından biri aynı geleneksel düşünceyi savundu. Anket iki bin kişi üzerinde gerçekleştirildi.

Britanya Sosyal Araştırmalar merkezi tarafından 1983'te yapılan aynı konudaki ankette her dört kişiden biri kadının tüm mesaisini evine ve çocuklarına harcaması gerektiğine inandığını söylemişti.

Hamileler BM yolunda
Öte yandan Hollanda Sendikalar Federasyonu, hamilelere ayırımcılık yapıldığı için hükümeti BM'ye şikâyet edeceğini açıkladı. Federasyon hem kendi işini yapan hem de yarım gün bir işte çalışan hamile kadınlara yalnızca bir işi için ödenek verilmesine itiraz ediyor.

Hollanda'da yaklaşık 700 bin kişi, hem kendi işini yapıyor hem de yarım gün dışarda maaşlı çalışıyor. Bunların yaklaşık üçte birini de kadınlar oluşturuyor.
(Radikal)
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.