Magazin

Hayatta yanlış giden bir şeyler var

Hayatta yanlış giden bir şeyler var

Kimisi Robert Kolej, kimisi Ümraniye Anadolu, kimisi Saint Joseph, kimisi de Beşiktaş Anadolu Lisesi öğrencisi. Habermas senin, Anja Steinbauer benim, koşuşturup duruyorlar oturumlar arasında.

Bugün de Harbiye'deki Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi'nde, saat 10.00'dan itibaren kendi tebliğlerini sunacaklar. Konu da hepimizi yakından ilgilendiriyor: Medya ve diğer iletişim sistemleri tarafından yaratılan sorunlar karşısında felsefe ne yapabilir?

Hayır, Alman filozof Prof. Jurgen Habermas veya Macar filozof Prof. Agnes Heller kadar ilgi çektikleri söylenemez, ama dikkat çektikleri apaçık görülüyordu. Doğrusu bu ya, dikkat çekmemeleri de mümkün değildi. 16-17 yaşlarındaki gencecik insanlar, yaşıtları Reyyan Uzuner, Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal'le evlenirken, Anadolu Salonu'nda Habermas'ı dinlemek için koşuşturuyorlardı çünkü.

Gençler için de felsefe oturumları düzenleneceğini biliyorduk bilmesine, ama bu arkadaşlar felsefe için hayli genç görünüyordu. Yaşlı başlı felsefeciler arasında dikkat çekmelerinin bir nedeni buydu elbette, ama diğer neden daha önemliydi: 10-15 kişilik bu grup, İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu üyesiydi.

İsimleri Selen Neşeliler (Robert), Elif Gür (Robert), Sezen Kayhan (Ankara Güzel Sanatlar), Berkutay Güner (Ümraniye Anadolu), Nehir Banaz, (Sakıp Sabancı Anadolu), Orkide İzci (İtalyan), Bahadır Reisoğlu (Robert), Eda Eloide Moreau (Beşiktaş Atatürk Anadolu), Çiçek İlengiz (Tevfik Fikret), Bülay Doğan (Saint Joseph) ve Pınar Uluer (Saint Joseph)'di. Okudukları okullar, kimlikleri ve niyetleri konusunda bir fikir veriyordu zaten. Konukları da, Jana Frühauf (Almanya), Kenta Nishijima (Japonya), Andreja Kalisnik (Slovenya) ve Mark Papp (Macaristan)'dı. Onlar da liseliydi ve onlar da felsefeye gönül vermişti.

Sorup öğrendik ki, geçmişi yedi sene önceye uzanmakla birlikte, söz konusu platform, 2000 yılında fiilen faaliyete geçmişti. Her sene belli bir ana başlık ve bu ana başlığı tartışmaya yönelik yedi-sekiz alt başlık seçiliyor, arkasından da herkes üzerine aldığı konuda çalışmaya başlıyordu. Bu çalışmalar esnasında, çeşitli üniversitelerin felsefe bölümlerinden de entelektüel destek alıyorlardı.

Peki neden felsefeye ilgi duyuyorlardı? Robert Kolej'den Elif Gür, ''Doğru yerde, doğru zamanda, doğru soruyu sorabilmek için'' diye cevap veriyordu büyük bir rahatlıkla. Yine Robert Kolej'den Selin Neşeliler ise ''Hayatta yanlış giden bir şeyler var ve biz bu yanlışlığın nedenlerini sorgulamak istiyoruz'' diyordu.

İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu, ''Öteki Okumalar'' adlı bir de felsefe dergisi çıkartıyordu. İki ay içerisinde bir İnternet sitesi kurarak, hem felsefi tartışmaları, hem de dergiyi sanal áleme taşımaya hazırlandıklarını da fısıldadılar kulağımıza. Medya ve diğer iletişim sistemleri tarafından yaratılan ve giderek kemikleşen sorunlar karşısında felsefe ne yapabilir bilemeyiz ama bu genç insanların sadece felsefe sahasında değil, diğer sahalarda da önemli işler yapacakları ortadaydı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.08.2003
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.