Magazin

Hayatınızı değiştirmek mümkün!

Hayatınızı değiştirmek mümkün!

Yüzyıllar boyunca dünyanın dört bir yanından insanları kendine çekmeyi başaran uçsuz bucaksız topraklar.

ABD fırsatı için tıklayın!

Kızılderililer'in vatanı, hayaller ülkesi Amerika! Her yıl düzenlenen 50.000 kişiye verilen Amerika'da yaşam vizesi 'Greencard' için yine başvuru dönemi başladı.

Hayal etmenin sınırı yok. Hayal kurmak güzel ancak, gerçekleştiğini görmek ancak para ile mümkün. Eğer kapınıza böyle bir şans gelmeyecekse! Hangimiz zaman zaman yaşadığımız kenti hatta ülkeyi değiştirmeyi; başka bir yerde başka bir hayata başlamayı; orada daha fazla kazanarak arzu ettiğimiz 'pırıltılı' yaşamı sürmeyi aklımızdan geçirmeyiz?

Özellikle büyük şehirlerde her gün karşılaşılan trafik, gürültü, kirlilik gibi sorunların üzerine bir de köstebek yuvasına çevrilen yollar da eklenince "başka bir ülke; başka bir hayat" hayallerini gerçeğe dönüştürme arzusu ağır basmaya başlar. Ve yurtdışı hayali olan bir çok insanın kafasından geçen ülke neredeyse aynıdır: Dünyanın her yerinden insanın, hayallerini ve ideallerini gerçekleştirmek için gitmek istediği fırsatlar diyarı Amerika.

Hayalleri gerçekleştirmek için Amerika yollarına düşmenin en yaygın yöntemi ise şüphesiz greencard almak ve böylece Amerika'da süresiz oturma iznine sahip olmak. Bu nedenle her yıl binlerce kişi greencard başvurusunda bulunuyor. Geçen yıl 50 bin kişiye greencard veren Amerika Birleşik Devletleri'nin bu yılki greencard başvuruları ise 5 Ekim itibariyle başladı.

Üniversite mezunu iseniz, İngilizce biliyorsanız, evli ya da bekar ve 23-35 yaşları arasında iseniz; hiç durmayın, şansınız var! Çünkü Amerikalılar da kendi işlerine yarayacak zeki, genç ve sağlılklı çok uluslu bir toplumu beslemekte kararlı.

Peki greencard nedir? Greencard almak için neler yapmak; nerelere başvurmak gerekir? Bütün bu sorulara cevap veren oldukça profesyonel bir kuruluş, Türkiye'den greencard başvurusu yapmak isteyenlere hizmet veriyor. Türkiye'nin ilk greencard danışmanlık hizmeti veren şirketi olan Mezun Greencard, Amerika'da yaşamak için gereken şans kapısını aralıyor.

Türkiye'de hizmet veren ilk greencard sitesine sahip ve merkezi Amerika'da bulunan tek şirket olan Mezun Greencard, süresiz oturma izni ve göçmen statüsü alarak hayatını 'rüyalar ülkesi' Amerika'da geçirmek isteyenlere profesyonel ekibiyle danışmanlık hizmeti veriyor.

Hayallerinin peşine düşmek ve onları gerçekleştirmek; kendiniz ve çocuklarınız için başka bir dünyanın kapılarını aralamak isteyenlere Mezun Greencard danışmanları ücretsiz 7/24 müşteri hizmetleri servisi ile istediğiniz her gün ve saatte merak edilenleri yanıtlıyor.

Greencard sayesinde Amerika'da yaşam hayallerini gerçekleştirenlerin ortak paydası verdikleri karardan geri dönüp baktıklarında hiç de pişman olmamaları.

Harun Çilingir
Ben DV 1998 Green Card çekilişini kazandım. Eşim ve 3 aylık kızımla 98 Temmuz ayında küçük ağabeyimin evine NY Long İsland'a gittim.15 gün kalıp geri döndüm. Çünkü İstanbul'da ortanca ağabeyimle ortak işyerim var. Amerika'daki herşey düşünülerek yapıldığı ve gerçekten alışık olmadığımız şekilde hızlı bir tempoda çalışıldığı için yaşadıkları yeri cennete çevirmişler. Aklımda sürekli oraya yerleşme fikri beni 99 Mart ayında tekrar Amerika'ya uçurdu...

Murat Akçakoca
Erzurumlu bir ziraat mühendisi. Üniversiteyi bitirir bitirmez askerliğini tamamlayarak iş aramaya başlamış. Bir yıl boyunca tüm çabalarına rağmen bir iş bulamamış. Tam umutları tükenmeye başlamışken Hürriyetim'in 2000 yılındaki Green Card başvurularından haberdar olmuş. Evinde bilgisayar olmasa da bulduğu bir internet café den başvurusunu yapmış. Başvuru sırasında hiçbir ümidi olmadığını yüzbinlerce aday arasından şansın kendisine gülmesini hiç beklemediğini söylüyor.

Ragıp Sevinç
New York'taki SunnySide, Türk göçmenlerin Amerika'da küçük bir koloni olarak yaşadıkları birkaç yerden birisi. Piyangoyu kazanarak Amerika'ya gelenlerin bir kısmı burada yaşıyor. Bunlardan birisi Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinden gelen Ragıp Sevinç. Türkiye'deyken Maliye Bakanlığı ve Anadolu Ajansında çalışmış. Sevinç'in Amerika macerası 1989 yılında başlamış. Newyork'a yerleşmesi bile tesadüfen olmus. Uçaktan indiği yerde kalmayı seçmiş. Ragıp bey dondurmacılık yaparak hayatını kazanıyor. Geliri çok yüksek değil ama ailenin üç çocuğundan ikisi üniversitede birisi ise lisede eğitimine devam ediyor. Çocuklar da hem okuyup hem çalışarak aile bütçesine katkıda bulunuyorlar. "Pişmanım diyemem" diyor Ragıp Sevinç, "Çocuklarım okuyor, geleceklerine dair iyi bir yatırım yapıyoruz, geriye birtek memleket hasreti kalıyor. Onu da tatil ziyaretleriyle karşılıyoruz.

Musa Yılmaz
26 yaşında, Giresun'un Kesap ilçesinden kalkıp Amerika'ya yerleşmiş. Akrabalarının yanında postacılık yapıyor. Almanya'da doğmuş ve sekiz yaşında Türkiye'ye dönene kadar orada yaşamış. Yeşil Kart macerası ABD'den tatile gelen akrabalarının köyde herkese başvuru formu doldurtmasıyla başlamış. Sonunda şans ona da gülmüş. Yılmaz ailesi iki yıldır Amerika'da yaşıyor. Dil hariç hiçbir sıkıntıları olmamış bu güne kadar.

Volkan Malkoç
Ankara üniversitesi mezunu. Yüksek lisans sınavını kazanamayınca Ankara'da iş aramaya başlayan Malkoç, boğulma noktasına gelmiş. "Piyangoyu kazandıktan sonra bilgisayarımı satıp uçak bileti aldım ve yola çıktım. Tanıdıklar aracılığıyla Türk lokantalarında iş bulup çalıştım. Yeni gelenler daima ucuz işgücü olarak görülüp sömürülüyorlar." diyor. Sonra bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Malkoç zamanla durumunu düzeltmiş. şimdi bir özel sektör firmasında orta sınıf yönetici olarak çalışıyor. Yıllık geliri Türkiye'deki benzerlerini imrendirecek ölçüde.
Yayın tarihi: 10.10.2005
459
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.