Magazin

Hayata dönen Türkmen kilimleri

Hayata dönen Türkmen kilimleri

Hotamış Türkmenleri´nin yok olmaya başlayan kilimleri, Türk Silahlı Kuvvetleri´nin de desteklediği proje ile tekrar hünerli Türkmen kadınlarının ellerinde hayat buluyor.

50 yıldır üretilmiyor
Çölleşme ile mücadelenin yürütüldüğü Konya´nın Karapınar İlçesi´ne bağlı Hotamış Beldesi´nde, geçen yıl ´´Başbakanlık Cazibe Merkezi Projesi´´ kapsamında yaklaşık 50 yıldır üretilmeyen Türkmen kilimleri üzerinde çalışılmaya başlandı. Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet Aytaç´ın koordinatörlüğünde, Karapınar Kaymakamlığı´nın yardımları ile Hotamış Türkmenleri´nin unutulan kilim motif ve kompozisyonları kayıtlara geçirildi. Ahmet Aytaç, kız alıp-verme ve göçler nedeniyle yer yer başka oymakların motifleri ile karışmış ve kökü Orta Asya steplerine kadar dayanan geleneksel Hotamış motiflerini diğerlerinden ayırarak, tespit etti. Bölgedeki eski kilimleri araştıran Aytaç, dokunmadığı için tamamen unutulmuş çok sayıda Hotamış motif ve kompozisyonunu eski dokumalardan çıkardı.

TSK´nın desteği
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hotamış Türkmenleri´nin bin yıllık kültür ve tarih zenginliğinin ürünü olan kilimlerin yeni bir gelir kaynağı olması ve gelecek kuşaklara kültürel anlamda aktarılması için yürütülen çalışmaya destek verdi. TSK, bu kapsamda beldede, sonradan ´´Kilim Köyü´´ adını alan ´´Türkmen Kilimi Dokuma ve Tanıtım Merkezi´´ni yaptırdı. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Şener Eruygur tarafından 31 Mayıs 2002 tarihinde merkezin açılışı yapıldı. Projenin sorumlusu Ahmet Aytaç, yörede kayıtlara geçirilen kilim motif ve kompozisyonlarının ´´Kilim Köy´´de açılan kurslarla Türkmen kadınlarına öğretildiğini söyledi. Aytaç, uzun zamandır üretilmeyen Türkmen kilimlerinin dokumasında yüzde 100 yün iplik kullanıldığını ve dokumada en fazla ilikli kilim tekniği, farklı bir iplikle iliklerin yok edildiği kilim tekniği ile eğri atkılı kilim tekniğinin kullanıldığını bildirdi. Tamamen bitkisel kaynaklı yüzde 100 doğal boyaların kullanıldığı kilimler için sipariş alındığını anlatan Aytaç, Orta Asya kökenli Türkmen dokumalarındaki renk ve ton özellikleri dikkate alınarak, boya formüllerinin özel olarak tespit edildiğini kaydetti. Aytaç, ´Kilim Köy´´de halen üretimin ve kursun bir arada devam ettiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 12.03.2003
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.