Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hayat şartları Japonlar'ı böyle yaptı

Hayat şartları Japonlar'ı böyle yaptı

Japonya'da kötüleşen ekonomik koşullar intihar oranını yükseltti. İntihar, 50'li yaşlardaki Japon erkekler arasında artık birinci ölüm nedeni.

Japonya'da intihar vakaları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7,1 arttı. Japon Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 32 bin 82 kişi intihar etti. Ülkede 2002 yılında 29 bin 949 kişi intihar etmişti. İntiharlardaki artışa son yıllarda kötüleşen ekonomik koşulların yol açtığı işsizlik ve iflasların neden olduğu belirtiliyor.

İntihar geçen yıl ölüm nedenleri arasında kanser, kalp hastalıkları ve diğer hastalıklarda sonra 6. sırada idi. İntiharın, şirketlerdeki yeniden yapılanma çalışmalarından diğer yaş gruplarına göre daha büyük ölçüde etkilenen 50'li yaşlardaki erkekler arasında birinci ölüm nedeni olduğu belirtildi. Japonya Sağlık Bakanlığı İstatistik bölümü yetkililerinden Tsutomu Ishiyama, intiharın, hastalıklardan ölme ihtimali diğer yaş gruplarına göre daha az olan 20'li ve 30'lu yaşlardaki insanlar arasında da birinci ölüm nedeni olduğunu söyledi. Bütün intiharlarda erkekler, intihar edenlerin yaklaşık olarak üçte ikisini oluşturuyor.
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.