Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hayat gerçekten ucuzladı!

Hayat gerçekten ucuzladı!

Eskiden zengin hastalığı olan kalp, günümüzde yiyeceklerin ucuzlaması, kentleşme ve sigara yüzünden yoksulları da etkiliyor. Gelişmekte olan ülkelerde 'erken ölüm'ler arttı.

Ucuz yiyecekler, sigara ve şehir yaşamı, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca erken ölüme yol açıyor. ABD'nin Columbia Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre kalp hastalıkları ölüm nedenlerinin başında geliyor.

Raporda bir zamanlar zengin hastalığı olarak nitelendirilen kalp hastalıklarının, 'hayatın ucuzlamasıyla' fakir ülkelerde de günden güne yaygınlaştığına dikkat çekiliyor. Kalp hastalığına yakalanma riski, şehirlerdeki nüfus kalabalıklaştıkça artıyor.

Rapora göre şehirlerde yiyecek ucuzlarken, hareket etme alışkanlığı minimuma iniyor. Buna bağlı olarak diyabet, obezite gibi hastalıklar kırsal alanlara göre şehirlerde daha büyük sıklıkla görülüyor.

Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde artık salgın haline gelen siga-ra kullanımı ölüm oranını artıran nedenler arasında. Daha az gelişmiş ülkelerde hükümetler halkları sigarayı bırakmaları, daha sağlıklı beslenmeleri ve egzersiz yapmaları konusunda yeterince teşvik etmiyor. Rapor, sonuç olarak insanların ekonomik açıdan en verimli oldukları yaşta öldüğüne dikkat çekiyor.

Gençlerde de çok
Rapora göre ABD'de ölüm sebeplerinin bir numaralı sebebi kalp hastalıkları. Ülkede 35 ve 59 yaş arası 100 bin erkekten 116'sı kalp hastalıkları ya da felç yüzünden hayatını kaybediyor. Rusya'da bu rakam 576. Yine de dünyada kalp hastalıklarından ölümlerin yüzde 80'i düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor.

Raporda ortaya konulan bir sonuç da, kalp hastalığı yaşının giderek düşmesi. Güney Afrika'da kalp hastalığından kaynaklanan ölümlerin yüzde 41'i, 35 ve 64 yaş arası grupta görülüyor.
(Radikal)
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.