Magazin

'Hayalleri süslerken, tarifsiz bir tatmin yaşıyorum'

'Hayalleri süslerken, tarifsiz bir tatmin yaşıyorum'

Sevda Karababa, kendi içinde geçmişiyle hesaplaşmaya devam ediyor...

Güncellenme tarihi:
"Hislerimin Talebesiyim" adlı albümünün "İçime İşlerken" şarkısının klibinde vücudunu cömertçe sergileyen Sevda Karababa, "Ben yüzücüyüm, dalgıçım, sporcuyum, yani fiziğimin farkındayım. Bunu da kliplerle sergilemekten kaçınmam. Bilakis, hayalleri süslerken, tarifsiz bir tatmin yaşıyorum. Beğenilmek çok güzel" diyor. İkinci albümü "Hislerimin Talebesiyim"i uzun yıllar sonra müzikseverlere sunan Sevda Karababa, kendi içinde geçmişiyle hesaplaşmaya devam ediyor. İstediği çıkışı yıllar önce yapamamasının sorumlusu olarak Nilüfer'i gören ve bir zamanlar vokalistliğini yaptığı sanatçıyı hedef alan Karababa "Nilüfer konumunda olanların egolarını yenmeleri çok zor" diyor. Sevda Hanım, sizin müzik piyasasına adım atmanızda en büyük pay Onno Tunç'undu, değil mi?
 • Evet, Nilüfer'in vokalisti olmadan önce rahmetli Onno Tunç ile tanışmıştım. Zaten beni Nilüfer'le tanıştıran da kendisiydi. Beş ay Nilüfer'in vokalistliğini yapmamı istedi. Ondan sonra bana albüm yapacaktı ama kısmet olmadı. Nasıl tanışmıştınız peki?
 • Kızı Ayda benim arkadaşımdı aslında... Bir gün onu arayıp babasıyla tanışmak istediğimi söyledim. Sesimi beğendiği takdirde bar şarkıcılığından bir üst seviyeye transfer olabilir, albüm yapabilirdim çünkü... Neyse, buluştuk, beni dinledi, sesimi beğendi. Müzikal geleceğimle ilgili kariyer planlaması yapıyordu. Fakat bunun için beş
 • altı ay gibi bir zamana ihtiyaç olduğunu söylemişti. O sırada boş durmamı istemediği için de beni Nilüfer'le tanıştırdı. Neden sizi Sezen Aksu'yla değil de Nilüfer'le tanıştırdı ki?
 • Çünkü küs oldukları, görüşmedikleri bir dönemdi. Bu bana da yarayacaktı. Çünkü Onno Tunç, Sezen Hanım'a çok vakit ayırıyordu. Hayatında Sezen Aksu yokken yeni bir prodüksiyonla rahatça ilgilenebilirdi. Ama olmadı. O talihsiz uçak kazası yaşandı. Ve sizin albüm hayalinizi Nilüfer gerçeğe dönüştürdü...
 • Evet, yoluma Nilüfer'le devam etmek zorunda kaldım. Ama şunu da söyleyeyim, vokalistliğini yaptığım o yedi yıl benim için gerçek anlamda kayıptır! Çünkü albüm yapmam çok zor oldu. Göz önündeki şarkıcılar, kendilerine rakip olacak genç yeteneklere asla destek olmazlar. Nilüfer ve onun konumundakilerin egolarını yenmeleri olanaksızdır. Bir şekilde seni sürekli bekletirler. İlk albüm "Sevdalım"ı çok uzun yıllar önce çıkarmıştınız. Sonuçtan memnun olmadığınız için mi ortadan kayboldunuz sonra?
 • Ne benim ne de albümün doğru düzgün bir reklamı yapıldı. Nilüfer "Ben Nilüfer'im. Yaptığım iş ilgi görür" diye düşündü, destek vermedi. Yok böyle bir şey! Bir iş yapıyorsan, devamını getirmelisin. Özetle o beni yalnız bıraktı, benimle doğru dürüst bir araya gelmedi. Bahsettiğim ego meselesi işte... Kaldı ki Nilüfer sevecen ve cana yakın biri de değil. İşi düşmezse, kimseyle samimi olmaz. Aranjör ya da bestecilerle ancak albüm yapacağı zaman görüşür. Aramızdaki ondan kaynaklanan bu mesafe, "Sevdalım" negatif yansıdı işte. Ve çekip gittiniz buralardan...
 • Asıl neden o değildi. Yaşlanmadan önce başka yerler görmek, gezmek istedim. Reklam cıngıllarından, bar çalışmalarından, dalış eğitmenliğinden kazandığım paraları cebime koydum, tası tarağı toplayıp Amerika'ya gittim. Miami Ad School'a girdim. Bir süre sonra da evlendim. Kimle evlendiniz?
 • Graham adında bir Amerikalı'yla... Çok uzun sürmese de keyifli bir evlilikti. Ne kadar evli kaldınız?
 • Yaklaşık üç yıl... Türkiye'ye geri dönmenize neden olan da bu ayrılık mıydı?
 • Evet, sayılır. Amerika'da yalnız yaşamaktan sıkılınca beş yıllık maceramı noktaladım. Sizi burada nasıl bir ortam bekliyordu?
 • Beş yılda müzik piyasasında bir şeyler değişmiştir diye umutla gelmiştim ama hiçbir şeyin değişmediğini görünce hayal kırıklığına uğradım! Örnek isterseniz Tuğba Ekinci adını veririm. Millet "Tuğba Hanım" diye peşinde dolaşıyor ama halbuki kadının elle tutulacak hiçbir yanı yok! Ne ses, ne eğitim, ne altyapı... Varsa yoksa konuşsun... Artık yapımcılar başlarını ellerinin arasına alıp biraz daha düşünmeli ve biraz daha seçici davranmalı. Siz 15 yıldır bu piyasadasınız. O süre içinde birçok yeni isim çıktı, şöhret oldu. Bu durum sizde küskünlük ya da ümitsizlik yaratmadı mı?
 • Hayır... Çekip Amerika'ya gitseydim ben de çok popüler olurdum. Bu kendi tercihimdi. O günkü piyasa şartlarında yorulmak, yoğrulmak istemedim. Bir de popüler isim dediklerinize bir bakmak lazım. Gülşen'in aman aman bir sesi olduğuna kimse beni inandıramaz. Hande Yener ise iyi şarkıcı olsa da yanlış tür seçti, şarkıcı yönünü yeterince gösteremiyor artık. Klipleri bile taklit ayrıca... Demet Akalın derseniz, iyi bir kız ama iyi bir şarkıcı değil! Ayrıca yeri geldiğinde susmayı bilmek lazım. "Ben şan dersi almayacağım. Sesimin özelliği bozulur" ne demek ya! Bu nasıl bir cehalet?"Türk yönetmenler kısır" gafı keza öyle... Asıl kendi ne istediğini bilmiyor, o yüzden de kliplerinde Banu Alkan'dan farksız! Tüm bunların dışında bir şey sorayım. Albümünüzü çıkardığınız şirketin sahibi Erol Köse ile Elif Turan'la öpüşmesine ne diyeceksiniz?
 • Ben inanmıyorum. 3 bin kişilik diskoda herkesin elinde cep telefonu kayıt edebilirken, her yer güvenlik kamerası doluyken, Erol Köse gibi biri bu hatayı yapmaz. Oradaki fotoğrafta bir göz aldanması var. Sırtını dönerken yanlış algılanmış. Bir patron sanatçının kulisinde de evinde de oturur, ona herkesten yakın durma hakkın da sahiptir. Orada da sanatçıyla yan yanadır. Erol Bey şeffaftır zaten. Gülşen olayında çıktı, ekrandan açıkladı. Şimdi niye gizlesin ki. Hayalleri süslerken tatmin oluyorum "Hislerimin Talebesiyim" adlı ikinci albümünü "İçime İşlerken" adlı hit şarkısının klibinde vücudunu cömertçe sergileyen Sevda Karababa, "Ben yüzücüyüm, dalgıçım, sporcuyum, yani fiziğimin farkındayım. Bunu da kliplerle sergilemekten kaçınmam. Bilakis, hayalleri süslerken, tarifsiz bir tatmin yaşıyorum. Beğenilmek çok güzel" diyor. Müzik camiası tam bir sirk "Müzik camiası tam bir sirk olmuş, aslanlarla, şempazeler yan yana, finolar tonla ortada geziyor. Kendi şirketimde en diva ses Hande Yener'dir. O da elektro şok yapmak için her gün saçını boyuyor ama açık veriyor. Mutsuzlar, hep saç rengini değiştirir. O güzelim sesi mahvetti. Asuman Krause, Demet Akalın şarkıcı falan değil, Bengü, Elif Turan, Zeynep Dizdar umut veriyor. Ben de bu sirkin dişi aslanıyım, tekim. (Hürriyet/Kelebek)
  Yayın tarihi: 18.08.2008
 • 570
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.