Magazin

''Hayalim melek olmak''

''Hayalim melek olmak''

Best Model of the World birincisi Sezgi Sena Akay dizi tekliflerini geri çeviriyor

Sezgi Sena Akay

Duayen organizatör Erkan Özerman'ın podyum dünyasına son armağanı Sezgi Sena Akay, otoriteler tarafından son yıllarda çıkan en iyi mode olarak görülüyor. Henüz 18 yaşındaki Sena, daha önce Best Model yarışmasından çıkan birçok ünlü ismin aksine mankenlik ve fotomodellik yolunda ilerlemek istediğini ve modellik yapmanın kendisini çok iyi hissetirdiğini söylüyor. HT Magazin için Taksim'de bulunan Lares Park Otel'de objektifin karşısına geçen Akay, mesleğinde ne kadar iddialı olduğunu gözler önüne serdi. Birçok dizi projesi için teklif aldığını anlatan genç model, eğitimine devam ettiği ve kariyer anlamında modelliği daha çok önemsediği için teklifleri kibarca geri çevirdiğini anlattı.

Önce Türkiye'nin sonra da dünyanın en iyi mankeni seçildin. Best Model olmak için neler yaptın, nasıl hazırlandın?
Öncelikle spor yapmaya önem verdim ve yediklerime dikkat ettim. Çünkü sağlıklı bir beden sizi zinde ve güçlü kılıyor. Güne, işinize ve eğitiminize daha iyi adapete oluyorsunuz. Bunun yanı sıra kendimi her alanda yetiştirmeye çalıştım. Üniversiteye girince de yarışmaya katılmaya karar verdim.

Güzellik sana göre nedir?
Güzellik çok değişken bir kavram bence. Birisinden aldığınız elektrikle ilgili diye düşünüyorum. Çünkü bazı insanlar fiziksel özellikleriyle kusursuzdur ama iticidir. Bir başkasıysa gülüşü ve konuşmasıyla güzel ya da çekici gelebilir. Kişinin vücudunu kullanış biçimi ve mimikleri de güzelliği tamamlayıcı unsurlar bence.

Bir insanda dış görünüşe ne kadar önem verirsin?
Dişler ve ellere çok dikkat ederim. Hepsinden önemlisi de insanın yüzündeki masumiyet ve gözlerindeki ışık bence.

Geçmişte Best Model olan birçok ünlü şimdi TV ve sinema dünyasının yıldızları. Senin hedeflerin neler?
Düşünüp geçmişe şöyle bir baktığımda bu yarışmadan inanılmaz başarılı isimler çıktığını görüyorum. Kimisi oyunculuğu tercih etmiş kimisi modelliği. Ben eğitimimin yanı sıra modellikle devam etmek istiyorum. Bu meslekte gelinebilcek en üst noktada olmak istiyorum.

En büyük hayalin nedir?
Hayatta kendini sürekli yetiştiren, değiştiren ve geliştiren biri olmayı istiyorum. "Sena" denildiğinde akıllarda işinde başarılı bir insan profilinin belirmesini istiyorum. Tabii bunun yanı sıra iyi bir insan olmak istiyorum. Mesleğimde aranan ve beğenilen bir model olmak ve bu işin zirvesi olan Victorias Secret defilesinde yer almak en büyük hayalim.

Kendini yeterince güzel buluyor musun?
Evet kendimi güzel buluyorum ve çok şanslı hissediyorum. Bunun değerini de biliyorum. Allah'a hergün bana sundukları için şükrediyorum.

Türkiye'de ve dünyada en çok beğendiğin modeller kimler?
Şenay Akay, Deniz Akkaya, Güzide Duran'ı beğeniyorum. Zaten hepsi Best Model kökenli isimler. Yabancı modellerden ise Candice Swanepoel, Karlie Kloss, Miranda Kerr, İrina Shayk ve Kate Moss'u takip ediyorum.

Bir fotomodelin sınırları olmalı mıdır? Giymem, taşımam dediğin bir kıyafet olabilir mi?
Modellikte sınır olduğunu düşünmüyorum. Bu işi yapan kişi konsepte uymalı. "Ben onu giymem, saçımı böyle yapmayın" diyerek naz yapacağımı düşünmüyorum.

Seni en çok ne heyecanlandırır?
Beni işimle ilgili her şey heyecanlandırıyor. Mesela şu an bu röportajı yapmak da benim işimin bir parçası ve bunu zevkle yapıyorum. Çekim yapmak, defilede olmak beni heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor.

Ölçülerin nedir?
84-60-88. Kilom 56. Boyum 181 cm.

Kıyafet tarzın nasıldır? En çok nasıl giyinmeyi seviyorsun?
İşim gereği modayı takip ediyorum ama ben her zaman rahatlıktan yanayım. Kışın siyah deri pantolonlarım yazın da şortlarım vazgeçilmezlerim. Boyum uzun olduğu için daha çok düz ayakkabılari tercih ediyorum. Siyah rengi çok seviyorum.

Takıntıların, korkuların var mıdır?
Hayatımın sonuna geldiğimde zamanımı iyi değerlendiremeyip istediklerimi gerçekleştirememiş olmaktan zaman zaman korkuyorum ama sonra kendime 'Sena çok çalışırsan ve gerçekten istersen yapamayacağın hiçbir şey yok' diyerek kendimi motive ediyorum. Böylece daha çok hırslanıyorum ve işime odaklanıyorum. Korku kötü bir şey değildir. Bazen korku avantaj yaratır.

Seni en çok ne güldürür?
Cem Yılmaz'a çok gülüyorum.

Dizi, sinema teklifleri alıyor musun? Gelecekte seni de ekranlarda görecek miyiz?
Şu an modelliğe devam ediyorum ama dizi, reklam ve sinema filmleri için de teklifler alıyorum. Dizi tekliflerini kibarca reddediyorum çünkü okulumla bir arada gitmesi mümkün degil. Setlerin yoğunluğunu biliyorsunuz. Reklam ve sinema filmi görüşmelerimiz ise devam ediyor.

Formunu korumak için neler yapıyorsun?
Eskiden voleybol oynadığım için spor alışkanlığım var. Yapabildiğim kadar spor yapmaya çalışıyorum. Yağlı ve kızartma yemekten kaçınıyorum. Bol sebze tüketiyorum. Et ve meyve yiyorum. Tek zaafım çikolata. Hergün mutlaka yiyorum.

Hiç aşık oldun mu?
Mutlaka birilerine karşı o günün şarntlarına göre bir şeyler hissetmişimdir ama bunun aşk gibi büyük ve sarsıcı bir duygu olduğunu düşünmüyorum.

Erkan Özerman duayen bir isim... Senin için kendisi ne ifade ediyor? Onu nasıl tanıdın?
Kendisiyle ilk defa 12 yaşımda Dolmabahçe Sarayı'nda Best Model Kristal Ödülleri dağıtılırken tanıştım. Arkadaşım Almila'yla birlikte izlemeye gitmiştik. Beni gördüğünde "Sen neden yarışmaya katılmıyorsun? Katılırsan genç yaşta Eva Herzigova gibi dünya çapında model olursun" demişti. Bizler ona 'Noel Baba' diyoruz kendi aramızda. O da Noel Baba gibi bizlerin hayallerini gerçekleştiriyor. Erkan Bey, benim hayatımdaki dönüm noktam.

Gündemi ne kadar iyi takip edersin? Bir gün boyunca neler yaparsın?
Gündemi gazetelerden ve internetten takip ediyorum. Kendime zaman ayırıp kahve eşliğinde gazete okumak en büyük zevkim. Gün boyunca spora gitmeye ve kitap okumaya çalışıyorum. Eğer kitap okuyamıyorsam mutlaka şiir okuyorum. Bu benim ruhumu besliyor ve enerji veriyor.

Eğitiminden biraz söz eder misin?
Yeditepe Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nde okuyorum. Şu an hazırlık sınıfındayım.

Seni en çok duygulandırır?
Duygularımı çok fazla belli eden ve yoğun yaşayan biri olduğumu düşünmüyorum. Duygulansam bile 2 saat sonra hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum.

Ailen mesleğin konusunda sana yeteri kadar destek veriyor mu?
Ailem şu ana kadar her konuda bana destek verdi ve vermeye de devam ediyor. Onlar için önemli insanın sevdiği bir işi yapması. Ben de sevdiğim ve istediğim bir işi yaptığım için sorun yok.

Kendine özel güzellik sırların var mıdır? Anneden ve aile büyüklerinden kalma güzellik formüllerin var mı?
Ben her zaman doğalliktan yanayım. Günlük hayatımda da hiç makyaj yapmadığım için cildimi korumak için özel bir çaba sarfetmiyorum. Tek yaptığım duştan çıktıktan sonra vücudumu nemlendirmek. Saçlarım için de Argan yağı kullanıyorum.

Hobilerin nelerdir?
Kitap okumak ve film seyretmek. Ne kadar hobi diyebilirim bilmiyorum bunlar için. Çünkü kitap okumak benim günlük ritüelimdir.

Genelde ne tip kitaplar okursun?
Genellikle dünya klasiklerin okuyorum. Dostoyevski, Tolstoy tercih ettiğim yazarlar. Biyografi kitapları da ilgimi çeker. Başarılı yaşam öykülerini seviyorum. Bu ara şiirle de ilgileniyorum. Özdemir Asaf'ın şiirlerini beğenerek okuyorum.

Yaşıtların seni kıskanıyor mu?
Bilmem onlara sorun :) Mutlaka seven de vardır kıskanan da vardır. Bu işin kuralı bu. Kıskanılıyorsan doğru yoldasın demektir deyip geçiştiriyorum.

(Habertürk)

Yayın tarihi: 07.04.2013
1785
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.