Magazin

Havuzlara dikkat

Havuzlara dikkat

Sıcaktan kaçmak için deniz ve havuzlara hücum edenlerin dikkat etmesi gereken uyarılar var. Özellikle göz rahatsızlığı olanların havuzlarda özel önlem alması gerekiyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gülhanım Hacıyakupoğlu, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaktan bunalıp, denize ve yüzme havuzlarına akın edenlerin, sağlıklarını korumaları gerektiğini söyledi.

Hastalıkların kişiden kişiye bulaşması bakımından denizin yüzme havuzlarından daha güvenilir olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hacıyakupoğlu, "Özellikle 'Adoneviral Konjonktivik' olarak bilinen göz zarının iltihaplanmasına neden olan virüs, havuzdaki bir kişiden, su içindeki herkese bulaşabilmektedir. Kesin bir tedavisi de olmadığından yaklaşık 10 gün boyunca virüs bulaşan gözde yanma, batma, kanama, kızarıklık, sulanma, ışıktan rahatsız olma ve şişme meydana gelmekte, kişi gözünün içinde kum varmış gibi rahatsız olup, acı çekmektedir" dedi.

Gözünde bu tür rahatsızlıklar bulunan kişilerin havuza girmemesi gerektiğini anlatan Hacıyakupoğlu, şöyle dedi:

"Bu hastalığa neden olan bir virüs olduğu için yalnızca antibiyotik verip, hastanın şikayetlerini azaltabiliyoruz. Bir hafta 10 gün sonra kendiliğinden geçen hastalığın başkalarına bulaşmaması için de önlem alınması lazım.

Bunun için havuza gelen kişilere sağlık görevlileri göz rahatsızlığı bulunup bulunmadığını sorup, varsa suya girmemesi için uyarıda bulunması gerekir. Ama en doğrusu hasta kişinin iyi olana kadar havuz yerine denizde serinlemesi en doğru yoldur."
Yayın tarihi: 13.06.2002
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.