Magazin

Havuç hafızayı güçlendiriyor

Havuç hafızayı güçlendiriyor

Bitki bilimciler, beyin aktivitelerini geliştirmek için özellikle bazı besin türlerinin daha fazla tüketilmesini öneriyor.

www.genetikbilimi.com adlı internet sitesinde beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olan besinlere yer verildi. Burada yer alan bilgilere göre, bazı bitkilerin olumlu etkileri şöyle:

BELLEK
.Havuç: Hatırlatma yeteneğinizi artırır, çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. Bir şey ezberlerken küçük bir tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.

.Ananas: Tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin ihtiyacı olan bir meyvedir. Örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan içerir.

MUTLULUK
.Kırmızı biber: Ne kadar acı olursa o kadar iyidir. Aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu olan endorfinin salgılanmasını hareketlendirir. En iyisi çiğ olarak yenmeli.

.Çilek: Stresi giderir. Lifli maddesi mutluluk verir.

.Muz: Sırrı serotoninde yatıyor. Beynimizin mutlu olması için bu maddeye ihtiyacı var.

ÖĞRENME
.Lahana: Tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için sinirliliği giderir. Daha stressiz öğrenilir.

.Limon: C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır, dil öğrenme kursundan önce 1 bardak limon suyu için.

.Yaban mersini: Uzun süreli öğrenmede ideal bir meyvedir. Beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar.

DİKKAT VERME
.Karides: Beyin besinidir. Vücuda önemli omega 3 yağ asitleri sağlar. Dikkat verme süresini daha da uzatır.

.Soğan: Aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı bir besindir. Kanı sulandırır, beyin oksijeni daha iyi alır.

.Ceviz, fındık, fıstık: Konferanslarda, konserlerde, uzun araba yolculuklarında, sinirleri kuvvetlendirirken, beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirir.

YARATICILIK
.Zencefil: İçerdiği maddeler beyinin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.

.Kimyon: İnsanın aklına ani fikirler getirir. İçerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır, ancak yaratıcı düşünce şartıyla. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kişi kimyon çayı içmelidir.
Yayın tarihi: 11.10.2002
554
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.