Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Havamız da bozuldu

Havamız da bozuldu

Dünyanın gündemi bugünlerde 'kötü hava'. Bir türlü gelmeyen yaz, son 17 yılın en şiddetli yağışları, fırtınalar... Bir de üstüne 'canavar yağmur damlaları' bulundu!

"Şimdi hava durumunu sunuyoruz: Bilim adamları, Pasifik'te boyu 1 santimetreyi bulan 'canavar yağmur damlaları' keşfetti. Asya'daki son 17 yılın en şiddetli muson yağmurlarında, birkaç gün içinde 350 ölü ve kayıp var. Avrupa'ya hâlâ yaz gelmedi. NASA, uzaya, Dünya'nın iklim değişikliklerini araştırmak için Auro isimli uydu gönderdi." Dünyanın hangi ülkesi olursa olsun, bugünlerde en önemli gündem maddesi, havalar. Bu yıl Türkiye de yazı geç karşıladı, üstelik yağışlar, şimşekler ve yıldırımlarla neye uğradığını şaşırdı. Acaba iklim mi değişiyor, yoksa bu havalar normal mi?

Uzaya iklim dedektifi
Amerikan Uzay Ajansı NASA, bu soruların yanıtını vermek için uzaya Aura isimli bir uydu gönderdi Amaç, Dünya atmosferinin sağlığını denetlemek. Aura, stratosfer ve troposfer katmanlarında gezip, canlıların içinde yaşadığı ince gaz tabakasını gözlemleyecek. Ayrıca, atmosferle ilgili çalışmaların da faydalı olup olmadığını denetleyecek, örneğin ozon tabakasını onarmaya yönelik Montreal Protokolü'nün görevini yerine getirip getirmediği ortaya çıkacak. Üç tonluk araç, bilim adamlarının, atmosfer ve iklim değişiklikleri arasındaki bağlantıyı anlamalarına yardımcı olacak.

Bu arada bilim dünyası, 'canavar yağmur damlaları'yla da tanıştı. Pasifik Okyanusu'nun kuzeyindeki Marshall Adaları'nda bilim adamları şimdiye dek görülen en büyük yağmur damlalarını tespit etti. Bir yağmur damlasının boyutunun 1 santimetreyi bulduğunu belirten ABD'li bilim adamları, bu kadar büyük damlaların oluşmasını büyük bir yangının sebep olabileceğini tahmin ediyor. Ortalama bir yağmur damlasının çapı 1-2 milimetre civarında. Şimdiye dek kaydedilen en büyük damlalar 1986'da Hawaii üzerinde tespit edilen 8 milimetrelik damlalardı. Yağmur damlalarının büyüklükleri, araştırma uçaklarındaki lazerli cihazlarla tespit ediliyor.

Asya'da 18 milyon selzede
Canavar yağmur damlaları olmasa da Asya da, aşırı yağışların yol açtığı sellerle boğuşuyor. Güney Asya'daki Hindistan, Bangladeş ve Nepal'i vuran son 17 yılın en şiddetli muson yağmurlarının şimdiden 350 kadar kişinin ölümüne ve kaybolmasına, yaklaşık 18 milyon kişinin zarar görmesine neden oldu. Hindistan'da, geçen muson mevsimindeki su baskınlarında 1000'den fazla kişi ölmüştü. Hong Kong dün tropikal fırtınayla 'havalanırken', Japonya'da da şiddetli yağmurlar yüzünden binlerce kişinin evlerini terk ettiği açıklandı. 12 bin ev için boşaltma uyarısı yapıldı. Ülkenin kuzeyindeki sellerde 12 kişi can verdi.

'Bir garip' havalar, Avrupa'da da kendini hissettirdi. Bu yıl birçok ülkede plajlar boş, gökyüzü siyah bulutlarla kaplı, havuzlar, yazlık mekânlar sinek avlıyor. Almanlar daha güneşi göremedi ancak ülkenin yüksek yerleri yaz ortasında karla kaplandı. Britanyalıların ünlü 'havalar da yağmurlu' muhabbeti, bugünlerde aldı yürüdü. Halk bu yıl daha yazı karşılayamamış olmanın şaşkınlığında olsa da meteoroloji uzmanları iklimde bir anormallik olmadığını, ülkeye gelmeyen yazın sorumlusunun jet akımı denilen hızlı bir rüzgâr akımı olduğunu söylüyor. Britanya için henüz ufukta yaz görünmüyor. İspanya ve Yunanistan ise zaman zaman bastıran sıcak dalgalarıyla boğuşuyor.

Türkiye'de de 'normal'
CNN Turk'ün hava durumu spikeri ve meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli'ye göre de son günlerde başta İstanbul olmak üzere yurt genelinde görülen yağmurlar, yıldırımlar normal: "Sıra dışı bir şey değil bu yağışlar. İstanbul'da su baskınları bile olmadı!" Sürmeli'nin verdiği bilgiye göre yaz aylarında, gün içinde anlık sıcaklık artışları gibi anlık sıcaklık düşüşleri de normal. Önemli olan uzun vadeli ve iklimi temsil eden değişiklikler olması. Son günlerde düşen hava sıcaklıkları ve yağışlar ise iklim değişikliklerine işaret etmiyor. Sürmeli, "İnsanlardaki şaşkınlık şundan kaynaklanıyor; geçtiğimiz üç yılı, yani 2000, 2001 ve 2002'yi çok sıcak geçirdik. İstanbul 37-38 dereceleri gördü. Bu üç yılı gördükten sonra da şimdi 'Neden sıcak olmuyor?' diye sorguluyoruz." diyor.

Yine serinlik!
Peki önümüzdeki günlerde Türkiye'de havalar nasıl? Hafta sonu kuzey ve iç kesimler ile güney yağmurlu. Sıcaklık mevsim normallerinin altında olacak, pazartesi günü tekrar ısınacak. İstanbul'da sıcaklıklar 24-26 derece civarında seyredecek. Güneyde aşırı sıcaklar gidiyor, yağışlar birkaç gün aralıklarla devam edecek.
(Radikal)
280
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.