Magazin

Havalimanında çırılçıplak!

Havalimanında çırılçıplak!

Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda görevlilerin silahları görmesi için kullanılan x - ray cihazı, kontrolden geçenleri çıplak gösterdiği için yolculardan tepki aldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Heathrow Havalimanı'na güvenlik kontrolleri için yerleştirilen x-ray cihazı, kontrolden geçenleri çıplak göstermesi nedeniyle tepkilere neden oldu. Havalimanının 4. terminaline yerleştirilen cihaz, güvenlik görevlilerinin saklı silah ve patlayıcıları görebilmesi amacıyla kullanılsa da, yolcuları kıyafetsiz halleriyle gösterdiği için eleştiri aldı. Yolcular ve sivil havacılık yetkilileri cihazı, 'özel yaşama müdahale' olarak niteledi.

Utandıran kontrol
Geçen aydan bu yana kullanımda olan x-ray cihazında kontrolden geçen bir yolcu, kendi görüntüsüne bakınca vücut hatlarının belli olmasından dolayı çok utandığını söyledi. Başka bir yolcu da, böyle bir kontrolün 'korkunç' olduğunu dile getirdi. Uzun bir kabin görünümündeki x - ray cihazı, ışınların vücuttan yansıması esasına dayandığı için gizli silahları ortaya çıkarıyor. Sıradan metal detektörlerinde fark edilmeyen plastik patlayıcılar net görülüyor.

Tüm katı cisimleri gösteriyor
Bir kabin şeklinde olan ve yolcuların siyah beyaz fotoğraflarını çeken cihazın özelliği yalnızca metalleri değil tüm katı cisimlerin şeklini gösteriyor olması. Çekilen 'çıplak' fotoğraflar ise incelendikten sonra hemen yok ediliyor. Ancak yolcuların rahatsızlığı, cihazın habersiz kullanımının önüne geçiyor. Yetkililer, üretici firma görüntülerde vücudun mahrem bölgelerini kapatacak bir yöntem geliştirmeden cihazı yaygın olarak kullanmayacaklarını açıkladı.
Yayın tarihi: 08.11.2004
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.