Magazin

Hava kirliliği kalp düşmanı

Hava kirliliği kalp düşmanı

Karakışta küçük yerleşim birimlerinde bile yoğun olarak hissedilen hava kirliliğinin, ani kalp krizlerine neden olduğu açıklandı.

Erzurum Numune Hastanesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahi Servisi'nden Opr. Dr. Muzaffer Arslan, sabah ve akşam saatlerinde havanın daha çok kirli olduğunu belirtti ve bu saatlerde özellikle yaşlılar ile çocukların sokağa çıkmamalarını önerdi.

Kirliliğin kalp krizine davetiye çıkardığına işaret eden Dr. Muzaffer Arslan, kalbi korumak için 10 altın öğütte bulundu. Kış mevsiminde kalp damarlarının daha çok daraldığına dikkati çeken Dr. Arslan'ın önerdiği kalbi koruma yöntemleri şöyle:

"Hamile kadınlar gereksiz ilaç kullanmamalı. Bademcik ve boğaz iltihapları hemen tedavi edilmeli. Sigara ve alkol kullanılmamalı. Yağlı ve katı gıdalardan uzak durulmalı. Stresli hayattan kaçınılmalı. Hamile kadınlar röntgen ışınlarına maruz kalmamalı. Spor aksatılmamalı. Rutubetli ortamlardan korunmalı, güneş ışığından yeterince yararlanmalı. Hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkmaktan kaçınılmalı. Sık sık doktora giderek kontrol yaptırmalı."
(DHA)
Yayın tarihi: 30.12.2002
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.