Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hava kirliliği, en çok kuşları etkiliyor

Hava kirliliği, en çok kuşları etkiliyor

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, hava kirliliğinin en çok kuşları etkilediğini belirterek, "Hava kirliliği insanların yanı sıra hayvanların da solunum sistemini çok etkiliyor. İnsanlar doğaya zarar vermezse, toplu veya tek, tek hayvan ölümleri olmaz" dedi.

Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, hayvanların aşırı soğuk ve yem bulamamama yerine, çevresel sorunlardan öldüklerini söyledi. Dekan Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, şunları söyledi: "İnsanoğlu, doğayı acımasızca kirletiyor. Meralar yok oluyor. Tarlalara içinde çok fazla kimyasal madde içeren gübreler atılıyor. Sularımız, fabrika atıklarıyla zehirleniyor. Hava kirliliği en büyük sorun olarak her kış mevsiminde kentlerimizin başına kabus gibi çöküyor. Hava kirliliği sadece insanları değil, özellikle kuşların solunum sistemlerini çok etkiliyor. Hava kirliliğinin yoğun olduğu yerleşim birimlerinde tek tek ve toplu kuş ölümlerine rastlanılıyor. Kuşları aşırı soğuklar, kar ve kış değil, hava kirliliği daha çok etkiliyor."
(DHA)
Yayın tarihi: 10.12.2002
627
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.