Magazin

Hava kirliliği AIDS'ten daha tehlikeli

Hava kirliliği AIDS'ten daha tehlikeli

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kayıhan Pala, dünyada yılda 3 milyon kişinin hava kirliliği yüzünden öldüğünü belirterek, "Hava kirliliği, AIDS`ten bile daha tehlikeli" dedi.

Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 etkinliklikleri kapsamında düzenlenen "Hava Kirliliği ve Alınması Gereken Önlemler" konulu panelde, havada 200`ü aşkın kirletici tanımlandığını, ancak Türkiye`de bunlardan sadece kükürtdioksit ve asılı partiküllerin ölçülebildiğini söyledi.

Hava kirliliğinin yerel ve küresel etkileri açısından iki ayrı kategoride değerlendirildiğini ifade eden Pala, "Yerel etkilerin başında, ozon tabakasındaki tahribat sonucu görülen ileri derecede cilt kanseri vakaları, küresel etkilerin başında ise kükürtdioksitin yağmur ve kar ile birleşmesiyle görülen asit yağmurları geliyor. Bu daormanlık ve ekili alanlarda ağır tahribat yaratıyor" diye konuştu.

Hava kirliliğinin dünyada ilk kez 1621 yılında gündeme geldiğini belirten Pala, şöyle devam etti:
"Hava kirliliği çok ciddi bir sorun. Dünyada her yıl 3 milyon kişi hava kirliliği nedeniyle ölüyor. Dünyadaki ölümlerin yüzde 5,4`ü hava kirliliğinden kaynaklanıyor. Bu oran, AIDS`te yüzde 2.7, ishale bağlı rahatsızlıklardan ölenlerde ise yüzde 2,2`dir. Bu da bize gösteriyor ki; hava kirliliği, AIDS`ten bile tehlikeli."
Yayın tarihi: 16.12.2002
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.