Magazin

Hava değişimi cinsel gücü etkiliyor

Hava değişimi cinsel gücü etkiliyor

Uzmnalar, hava sıcaklıklarının aniden düşmesinin insanları cinsel yönden olumsuz etkilediğini, psikolojik olan bu durum için kaygı duyulmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Sıcakların ani düşüşü ve havaların soğumasının insanın moral değerleri, zevk, heyecan, arzuları ve duygusal durumunu olumsuz etkilediğini kaydeden Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahim Kucur şunları söyledi:

Sabırsızlığa da yol açıyor
"Yurdumuzda 1 hafta önceki hava ile bugünkü hava ısısı arasında büyük farklılıklar yaşanıyor. Ani değişen hava şartları insanlarda yorgunluğa, sabırsızlığa ve tahammülsüzlüğe yol açar. Bu koşulların en başta etkilediği kişiler arasında gazeteciler, patronlar, ticaretle uğraşanlar, borsacılar, avukatlar ve bankacılar gelir. İçine girdiğimiz soğuk hava şartları insanlarımızı çoğu kez hüzünlü, durgun, isteksiz ve heyecansızlığa sürükler. Bu durum kişilerdeki cinsel gücü de aynı şekilde olumsuz etkiler. Ancak, korkulacak bir durum değildir, geçicidir."

Çiftler birbirlerine nazik davranmalı
Havaların bulutlu, yağışlı ya da açık olması nedeniyle 24 saat içerisinde kişinin aktivitasyonlarında değişmelere neden olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kucur, "Kişiler olumsuz hava koşulları karşısında depresif tavır sergiler. Bu hava değişkenlikleri nedeniyle eşler arasında da tartışmalar yaşanabilir. O nedenle çiftler ya da sevgililer birbirlerine daha nazik davranmalıdır. Yapılan küçük hatalara göz yummalı ve normal karşılanmalıdır. Hava değişimleri kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir" dedi.

(DHA)
Yayın tarihi: 23.09.2002
495
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.