Magazin

Hatırı 40 yıldan da fazla

Hatırı 40 yıldan da fazla

Günde en az altı fincan kahve içenlerde diyabet riski düşüyor. Ancak uzmanlar uyarıyor: Siz yine de diyabete karşı spor yapıp iyi beslenin.

Bir fincan kahvenin hatırı 40 yılı aşmış: Kahve, diyabetin en yaygın türü olan 2'nci tip diyabet riskini önemli ölçüde azaltıyor. Araştırma ABD'de 18 yıl boyunca 126 bin kişi üzerinde yapılan anket sonuçlarının, geniş çaplı bir başka çalışmayla birleştirilmesine dayanıyor. İki ya da dört yıl arayla, katılımcılara kahve ve çay tüketimleriyle ilgili sorular soruldu. Araştırmacılar sigara, egzersiz ve aşırı şişmanlık gibi sonucu etkileyebilecek faktörleri de çalışmada dikkate aldı.

Erkeklerde daha etkili
Kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında günde altı fincandan fazla kahve içen erkeklerde, tip 2 diyabet riskinin yarı yarıya, kadınlarda ise yüzde 30 azaldığı görüldü. Aynı miktarda kafeinsiz kahve içen erkeklerde risk yüzde 25 azalırken, kadınlar için oran yüzde 15 çıktı. Çay ve diyabet arasında ise ilişki bulunmadı. Sonuçlar, 2000 yılında Hollanda'da 17 bin kişi üzerinde yapılan aynı türde bir araştırmayla da uyum gösterdi. Bu araştırmada da günde en az yedi fincan kahve içen yetişkinlerde tip 2 diyabet riskinin, günde iki ya da daha az fincan kahve içenlerden yarı yarıya daha az olduğu saptanmıştı.

Ancak araştırmayı yürüten uzmanlar yine de kimsenin kahveyi 'sihirli formül' olarak görmemesi gerektiğini hatırlattı. Harvard Tıp Okulu'ndan Dr. Frank Hu, kanıtların güçlü olduğunu, ancak kahve tüketimini tavsiye edecek noktada olmadıklarını söyledi. ABD Diyabet Derneği'nden Dr. Nathaniel Clark da halkı diyabete karşı spor veya sağlıklı diyet gibi kanıtlanmış yöntemler yerine kolay çözümlere yönlendirmenin doğru olmayacağını belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.01.2004
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.