Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hatay'da bir Afrika sırtlanı

Hatay'da bir Afrika sırtlanı

Türkiye'de yaklaşık 40 yıldır görülmeyen "Beyaz Çizgili Afrika Sırtlanı", Antakya'da avcıların kapanına yakalandı.

Antakya'nın Kuruyer Köyü yakınlarında, Türkiye'de nesli tükendiği zannedilen 'Beyaz Çizgili Afrika Sırtlanı', ormanlık alanda Mustafa Seçer adlı kişinin avlanmak amacıyla kurduğu kapana yakalandı. Ketenli Köyü'nde yaşayan avcı Mustafa Seçer, sırtlanı götürmek isterken, Babatorun Jandarma Karakolu devriyelerince yapılan kontrolde gözaltına alındı. Kapanın sağ ön ayağını kırdığı belirlenen sırtlan, Jandarma Karakolu'na götürüldü ve durum yetkililere iletildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, veterineri hayvan üzerinde inceleme yaparak koruma altına aldılar.

Bölge araştırılacak
Genel Müdürlük'te uzman olarak görev yapan Ercan Yeni, sırtlanın yakalandığı ormanlık alanın da aynı türden başka canlı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla inceleneceğini söyledi. Bölgenin özel koruma bölgesi ilan edilmesi konusunda girişimde bulunacaklarını belirten Yeni, "Genellikle Afrika'da yaşayan Beyaz Çizgili Sırtlan'ın bulunması, Türkiye için çok önemli bir olay. Halkımız, bu tür nesli tükenmekte olan hayvanları avlamamalıdır. Bunlar korunmalı ve görüldüklerinde yetkililere bilgi vermeli" dedi.

Tedavisine başlandı
Yeni, bu tür hayvanların avlanmasının, uluslararası sözleşmeler gereği suç olduğunu hatırlatarak, sırtlanı yakalayan hakkında yasal işlem yapılacağını kaydetti. İl Çevre ve Orman Müdürü Bilal Doğan da yaralı sırtlanın tedavisinin bayıltılarak yapılacağını, daha sonra da Ankara'ya götürüleceğini ifade etti.
565
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.