Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hastanın kimliğini açıklayan doktora ceza

Hastanın kimliğini açıklayan doktora ceza

Sağlık Bakanlığı, hastasının kimliğini açıklayan doktora 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 5 milyar liraya kadar ağır para cezası ve Ötanazi'ye de ağır hapis öngören bir yasa tasarısı hazırladı.

Sağlık Bakanlığı, tıbbi hizmetlerin kötü uygulanması nedeniyle ortaya çıkan problemlerin önüne geçmek için harekete geçti.

Hastanın kimliğini açıklayan doktora altı aydan üç yıla kadar hapis ve bir milyardan beş milyar liraya kadar ağır para cezası verilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Tıbbi Hizmetlerin Kötü Uygulanmasından Doğan Sorumluluk Yasa Tasarısı, sağlık personelinin hatasından kaynaklı uygulamalara ceza öngörüyor.

Ötanazi'ye 15 yıl hapis

Buna göre, ötenazi uygulayan sağlık personeline 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ve aynı süre kadar meslekten men cezası verilecek.

Hastanın kimliğinin anlaşılması prensibine aykırı hareket edenlere altı aydan üç yıla kadar hapis ve bir milyardan beş milyar liraya kadar ağır para cezası verilecek.

Sırrın açıklanması basın-yayın araçları yoluyla yapılmış ise ceza üçte iki oranında arttırılacak. Hasta ile ilgili bilgi ve tıbbi kayıtları deşifre edenler ile fiilin gerçekleştiği kurum ve kuruluşların sorumlularına veya yöneticilerine bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş milyardan on milyara kadar para cezası verilecek.

Haksız çıkar

Zorunlu nedenler olmadıkça, acil durumlarda hastaya ilk yardım hizmetini vermeyen sağlık personeline fiil daha ağır bir cezayı gerektirmedikçe bir yıldan iki yıla kadar hapis ve üç milyar liradan beş milyar liraya kadar ağır para cezası verilmesi öngörülüyor.

Hasta ve yakınlarından haksız çıkar sağlayan, görevli bulunduğu kurum veya kuruluşun hizmetlerini aksatarak özel işyerlerine yönlendiren ya da özel işyerlerinde teşhis veya tedavi ettiği hastaya görevli olduğu kurumda ayrıcalık tanıyan belli şirketlerden ilaç ve malzeme almayı önerenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis, beş milyardan on milyara kadar ağır para ve aynı süre kadar meslekten men cezası verilecek.

Yargı kararı ile, meslek birliğince ya da Bakanlıkça mesleklerini geçici ya da sürekli yapmaktan yasaklanan sağlık personeli çalıştıran yerler kapatılacak, bu kurum ve kuruluşların yetkililerine bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yetkili merciin izni olmaksızın cinsel muayene yapan sağlık çalışanına üç aydan altı aya kadar hapis ve 500 milyon liradan 1 milyar liraya kadar para cezası verilecek.
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.