Magazin

Hastalığın da saati var

Hastalığın da saati var

İnsan vücudunun 24 saatlik zaman dilimindeki değişimlerinin takip edildiği "kronobiyoloji" ya da vücut saatine göre, hastalıklar gün içinde belli zaman dilimlerinde ortaya çıkıyor.

Kronobiyoloji, kişinin vücudunda bir gün içinde meydana gelen değişiklikleri inceliyor. Tüm dünyada ilaç kullanımını da bu kronobiyoloji yani vücut saatine göre ayarlanıyor. Hastalıklar da bu vücut saatine göre ortaya çıkıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülay Şadan, hastalıkların gün içinde belirli saatlerde ortaya çıktığının Farmakoloji Derneğinin yaptığı araştırmalarda ve yurtdışındaki çalışmalarda belirlendiğini söyledi.

Örneğin ev tozu, hayvan tüyü ve polenlerin neden olduğu saman nezlesinin sabah ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Şadan, şunları söyledi:
"Astım atakları özellikle kış aylarında uykudan uyanmadan önceki 1-2 saat içinde artıyor. Romatizmal hastalıklar ve migren de sabah hastalıkları arasında. Mide ülserinin ise akşam geç saatlerde ve sabahın çok erken saatlerinde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Epilepsi nöbetleri de gece uykusunda başlarsa sabah sona eriyor. Klinik araştırmalarda epilepsi nöbetlerinin gece saatlerinde yoğun olduğu gözlenmiştir."

KALP SABAH VURUYOR
Kalp krizinin ve inme denilen beyin krizinin genellikle sabah erken saatlerde uykudan uyandıktan sonra ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Gülay Şadan, kalp yetmezliğinin de gece geç saatlerde yüksek düzeye ulaştığına işaret etti. Prof. Dr. Şadan, tansiyonun da sabah en yüksek düzeye ulaştığına işaret ederek, hipentansiyonu bulunanların bu saatlerde kendini kötü hissettiğini belirtti.

Prof. Dr. Gülay Şadan, tedavide hangi ilacın hangi saatte kullanılacağının kronobiyolojiye göre düzenlendiğini belirterek, "Örneğin ACTH hormonu sabah salgılanır ve salgı gece yarısı en üst düzeye ulaşır. Hasta kortizonlu ilaç kullanacaksa, bu ilacın hormon seviyesinin en az olduğu saatte verilmesi gerekir. Eğer bu yapılmazsa, böbreklerde hasar meydana gelir. Bunun gibi sakinleştirici ilaçlar eğer sabah kişinin enerjisinin en yoğun olduğu saatte verilirse, hastayı sakinleştirir akşam verilirse uyutur" dedi.

(DHA)
Yayın tarihi: 06.08.2002
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.