Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hastalara online ziyaret

Hastalara online ziyaret

Kayseri Devlet Hastanesi'nin başlattığı uygulamayla hasta ziyaretinin yasak olduğu bölümlere yerleştirilen kameralar aracılığıyla İnternet'ten hasta ziyareti yapılabiliyor.

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Tamer, hastanelerindeki bazı servislerin yoğun bakımlarında hasta ziyareti yapılmasının sağlık hizmeti kalitesini düşürdüğünü ve hastaların sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Yoğun bakım servislerinde doktor ve hemşirelerin görevlerini daha iyi yapabilmeleri ve hastaların sağlığını tehdit edici unsurların ortadan kaldırılması için hasta ziyaretini yasakladıklarını kaydeden Tamer, şunları söyledi:

Yoğun bakım servislerinde hasta ziyaretlerini yasaklamamız hasta yakınlarının tepkisini çekti. İnsanlar haklı olarak hastalarının sağlık durumunu gözleriyle görmek istiyor. Ancak, yoğun bakım ortamında hasta ziyareti olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu soruna çözüm bulabilmek için e- ziyaret uygulaması başlattık. İlk olarak kardiyoloji servisinin yoğun bakım bölümünde başlattığımız uygulama kapsamında servise hastaları görebilecek şekilde kameralar yerleştirdik. Hasta yakınları hastalarını bu kameralar kanalıyla servis dışına yerleştirdiğimiz monitörden takip edebiliyorlar. Hatta ses sistemi sayesinde hastaları ile konuşabiliyorlar.

Kameralarla servis dışına ilettikleri görüntüleri İnternet'ten yayınlayarak hastanın uzaktaki yakınları tarafından da elektronik ortamda ziyaret edilmesini sağladıklarını anlatan Tamer, İnternet'ten hasta ziyareti uygulamasının Türkiye'de üniversite hastaneleri ve devlet hastaneleri arasında ilk olduğunu ifade etti. Kardiyoloji servisinde başlattıkları uygulamayı diğer servislere de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini bildiren Tamer, şöyle devam etti:

Hasta yakınlarının servis dışından hasta ziyareti yapmaları yoğun bakım servislerinde yaşadığımız hasta ziyareti sorununu çözdü. Ancak, bu sistemi yakınları uzakta olan hastalarımız için de kullanmayı düşündük. Kameralardan elde ettiğimiz görüntüleri İnternet'ten yayınlamaya başladık. Bu konuda hastaları teşhir ettiğimiz için birtakım yasal düzenlemeler gerekiyor. Hastaların özel yaşantılarını korumak için sadece hastaya verdiğimiz şifre sayesinde görüntüler İnternet'ten izlenebiliyor. Hastanemizin www.kdh.gov.tr adresine giren ziyaretçiler hastalarından aldıkları şifre ile görüntülerini izleyebiliyorlar.
Yayın tarihi: 19.05.2004
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.