Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hasır şapka yazın favorisi

Hasır şapka yazın favorisi

Malum yaza giriyoruz. Yaz mevsiminde giyilen hasır şapka doğal dokusuyla zararlı güneş ışınlarını keserken, kumaş şapkalar ise sadece aksesuar görevi görüyor.

Zararlı güneş ışınlarından korunmak için kullanılan şapkalar, yapım maddelerine göre farklı özellikler gösteriyor. Kumaştan yapılanlar sadece aksesuar niteliği taşırken, güneş ışınlarından korunmak için doğal dokusu nedeniyle hasır şapka kullanılması gerekiyor.

Yaz mevsiminde yakıcı güneşten korunmak için özellikle çocuklar ve yaşlılar ile hastaların şapka kullanması öneriliyor. Ancak her şapka istenen sonucu vermiyor.

TAMAMEN DOĞAL!

Güneş ışınlarını süzmeyen kumaş şapkalar sadece aksesuar özelliği taşırken, gerçek anlamda güneşten korunmayı doğal dokusu nedeniyle hasır şapka sağlıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Binnur Karayalçın, hammadesi sazlıklardaki kamışlar olan hasır şapkanın sağlık açısından ideal olduğunu belirterek, şunları söyledi:

ÇİNLİLER, AFRİKALILAR, MEKSİKALILAR...

"Bu kamışların doğal dokusu, güneşin zararlı ışınlarını tutarak cilde temas etmesini engeller. Ultraviole ışınlar A, B ve C tipi olmak üzere üçe ayrılır.

C tipi ultraviole ışını, atmosferin dış tabakasında tutuluyor ve yeryüzüne inmiyor. A ve B tipi ise yeryüzüne iniyor. Bu ışınlardan korunmanın tek yolu geniş kenarlı hasır şapkadır.

Kumaş şapkalar bu ışınları tutmaz. Işınlar direkt olarak cilde temas eder. Oysa hasır şapka, hammadesi doğadan geldiği için bu ışınları dokusunda tutar ve cilde temasını önler. Bu nedenle şapka alırken mutlaka hasır olmasına dikkat etmek gerek.

Çinliler pirinç tarlasında çalışırken hasır şapka takar, Meksikalılar geniş kenarlı hasır şapkalardan vazgeçemez, Afrika yerlilileri de kamışlardan yapılmış kulübelerde yaşar.

Belki bu insanlar bunu bilinçli olarak yapmadılar ama güneşten en iyi korunma yolunun hasır olduğunu gördükleri için kullanıyorlar."

KUMAŞ ŞEMSİYE DE İŞE YARAMIYOR

B tipi ultraviole ışınlarının zararlarından, güneş kremleri ve bazı koruyucu ürünlerle korunabildiğini söyleyen Prof. Dr. Karayalçın, A tipi ultraviole ışınlarında ise bunun etkili olmadığına işaret etti.

Karayalçın, "Plajlarda bulunan kumaş güneş şemsiyeleri ve evlerin balkonlarında ya da dükkanların önündeki kumaş tenteler de güneş ışınlarını engellemeye yaramaz. A tipi ultraviole ışını bu kumaş şemsiyelerden geçerek cilde temas eder" uyarısında bulundu.

DERİ KANSERİNDE ARTIŞ

A tipi ultraviole ışınlarının anlık etkisinde cildin bronzlaştığını ve hatta pekçok kişinin bu bronzluktan hoşlandığını belirten Prof. Dr. Karayalçın, "Cilt kanseri çok fazla güneşte kalan kişilerde uzun yıllar sonra ortaya çıkabilir. Dünya Sağlık Teşkilatı'nın verilerine göre tüm dünyada cilt kanserine yakalanma riski arttı. Güneş ışınlarına elbette ihtiyacımız var. Ancak 10.00- 16.00 saatleri arasında güneşte kalmamalı" dedi.
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.