Magazin

Hasankeyf projesi

Hasankeyf projesi

GAP kapsamında yapılması düşünülen Ilısu Baraj gölünün büyük bölümünü yutacağı antik Hasankeyfin, baraj yapılsa dahi su altında kalması mümkün olmayan Yukarışehir kesimi için Efes ve Afrodisyas düzenindeki gibi ören yeri düzenlemesi yapılacak.

Bu kapsamda, yıkılmaya yüz tutmuş eserler sağlamlaştırılacak, tabelalar asılacak, eser ve insanların güvenliği için önlem alınacak. ODTÜ Tarihsel Çevre Değerlerini Araştırma Merkezi (TAÇDAM) tarafından hazırlanan proje bakanlıktan izin ve ödenek bekliyor.

ODTÜ Tarihsel Çevre Değerlerini Araştırma Merkezi, Helenistik Dönem'e ait yaklaşık beş bin mağaranın bulunduğu tarihi Hasankeyf İlçesi'ndeki Yukarışehir için proje hazırladı. Hasankeyf ile ilgili ilk kez Ören yeri düzenlemesi projesi hazırlanırken, bu konuda bilgi veren TAÇDAM Bölge Koordinatör yardımcısı Azize Leygara, Efes ve Afrodisyas düzenine göre ören yeri düzenlemesi yapacaklarını söyledi. Arkeolog Leygara, proje kapsamında geçiş yollarının düzenleneceği, yıkılmaya yüz tutan eserlerin restore edilerek sağlamlaştırılacağını belirterek şunları söyledi:"Yukarı şehirde hem eserlerin hem de ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için önlemler alınacak. Yol kenarlarına tarihi yapıyı bozmadan korkuluklar kurulacak. İnsanları yönlendirecek tabelalar asılacak. Artuklu Dönemi'ne ait büyük ve küçük saraylar elden geçirilecek. Seyir yerleri hazırlanacak. Sivil mimari örneklerinin bulunduğu Yukarışehir baraj yapılsa dahi suların altında kalmayacak. Bu nedenle ören yeri düzenlemesi yapılması gerekmektedir."

Azize Leygara, geçen yıl hazırladıkları projeyi Kültür Bakanlığı'na sunduklarını ancak, iki aydan bu yana onay ve ödenek beklediklerini belirterek, "Ödenek ve izin çıkarsa ören yeri düzenlemesi bu yıl tamamlanacaktır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 05.08.2003
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.