Magazin

Harry Potter'ın hapsi isteniyor!

Harry Potter'ın hapsi isteniyor!

Beyazperdedeki maceraları da büyük ilgi gören fantastik roman kahramanı Harry Potter, Rusya'da mahkemeye düştü.

'Harry Potter ve Sırlar Odası' adlı kitapta Hıristiyanlığın gözden düşürüldüğü yolundaki bir şikayet üzerine harekete geçen Moskova savcılığı, romanı incelemeye aldı.

5 yıla kadar hapis!
Moscow Times'ın haberine göre, savcılık makamından önde gelen bir hukukçu, kitapta Rus Ceza Yasası'nın 282'nci maddesinin ihlal edilip edilmediğini kontrol ediyor. Söz konusu madde, toplumda etnik, ırksal ve dinsel temelde ayrılık yaratarak düşmanlık körüklenmesini suç sayıyor ve bu kapsamdaki her türlü yayını yasaklıyor. Bu yasanın ihlal edilmesi ise 5 yıla kadar hapis cezasını gerektiriyor.

'Bu bir saçmalık'
Savcılığa yakın kaynaklar, kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından verilen şikayet dilekçesinde, romanın 'büyücülüğü övdüğü ve Hıristiyanlığı gözden düşürdüğü' iddiasına yer veriliyor. Kitabın yazarı J.K Rowling'in Rusya'daki temsilcisi, Rus savcılığın bu girişimi ve kitapla ilgili iddialar konusunda, "Kitapta şeytanın övüldüğü veya satanizm propagandası yapıldığını ileri sürmek kesin olarak saçmalamaktır" açıklamasını yaptı.

İngilizler de yaptı
Harry Potter romanlarının çocukları büyücülüğe özendirdiği iddiası, İngiliz dini çevreleri ve bazı kiliseler tarafından da dile getirilmişti.

(Milliyet)
Yayın tarihi: 26.12.2002
334
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.