Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Harry Potter'ın gerçek büyüsü

Harry Potter'ın gerçek büyüsü

Harry Potter uğruna şato büyücülük okulu yapıldı. Televizyon çocukları yine kitabevlerinde kuyruk oldu.

'Harry Potter' çılgınlığı, 15 Temmuz gecesi, Britanya'da saat 24.00'ü gösterdiğinde, 'resmen' başladı. Serinin altıncı kitabı 'Harry Potter ve Melez Prens', 15 ülkede satışa sunuldu. Kitabevlerinin önünde yatıp kalkan çılgın hayranlar için gece yarısı partileri düzenlendi. 'Amazon.com' sadece Britanya'dan 350 bin sipariş aldı. Kitabın ilk 24 saatte 10 milyon adet satması bekleniyor.

 • Altıncı kitap için ABD'nin Illinois kentinde 10 bin kişinin katıldığı bir Harry Potter festivali, Hindistan, Yeni Zelanda ve Avustralya'da ise şenlikler düzenlendi. Sokaklar büyücü kılığına girmiş çocuklarla doldu.

 • En heyecan verici etkinlik ise 'Hogwarts Büyücülük Okulu'na dönüştürülen Edinburgh Şatosu'ndaydı. Kitabın yazari J. K. Rowling, şatoda şanslı 70 çocuğa kitaptan bölümler okudu.

 • New York Times Meydanı'nda bulunan 'Toys R Us' (dünyanın en büyük oyuncak dükkânı) da Hogwarts Akademisi'ne dönüştürüldü.

 • Serinin ilk beş kitabı, 62 dile çevrildi, 200 ülkede 265 milyon kopya sattı. Altıncı kitabın Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları'ndan ekim ayında çıkması bekleniyor.

 • Kanada'da yanlışlıkla 16 Temmuz'dan önce satılan kitapları alanların içeriği açıklamamaları için mahkeme kararı çıkartılmıştı.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 17.07.2005
  487
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.