Magazin

Haplar uzun sürede doğurganlığı artırıyor

Haplar uzun sürede doğurganlığı artırıyor

İngiltere`deki Bristol ve Brunel Üniversiteleri`nden iki ayrı grup bilim adamının yaptığı araştırmalar sonucunda, uzun süre doğum kontrol hapı kullanmanın kadınlarda doğurganlığı azaltmadığı, aksine artırdığı saptandı.

Sonuçları Human Reproduction adlı dergide yayınlanan ve 8500 üzerinde yapıldığı açıklanan araştırmaların, 20 yıldır doğum kontrol haplarının kadınların doğurganlıklarını olumsuz etkilediğine dair yaşanan kaygıların yersiz olduğunu gösterdiği savunuldu.

Araştırmacılar, doğum kontrol hapı kullanmayan kadınların yüzde 70.4`ünün, gebelik istediği tarihten itibaren 6 ay içinde hamile kaldığını, bu oranın 5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış kadınlarda ise yüzde 75.4 olduğunu belirttiler.

İlk 1 yılda hamile kalanların oranının ise doğum kontrol hapı kullanmayanlarda yüzde 85.4, 5 yıldan uzun süre hap kullananlarda ise yüzde 89.5 olduğu kaydedildi.
Yayın tarihi: 27.09.2002
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.