Magazin

Hangi kentte yaşanır

Hangi kentte yaşanır

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, yaşanabilir en iyi ili araştırıyor. Tüm illerin, eğitim, kültür, yaşam standartları, sağlık, iklim, haberleşme ve güvenlik standartları yarışıyor.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi şehirlerin yaşanabilirliğini araştırıyor.

"Türkiye'de Sosyo Ekonomik Açıdan En İyi Yaşanabilir İller Sıralaması" başlıklı araştırma; eğitim, kültür, yaşam standartları, sağlık, iklim, haberleşme ve güvenlik gibi toplam 7 kriterden oluşuyor.

Söz konusu 7 kriter ise alt başlıklarına göre öğretmen başına öğrenci sayısı, okullaşma oranı, nüfus başına sinema, tiyatro gösterisi sayısı ile müze ve kütüphane sayıları, hayat pahalılığı ve işsizlik oranı, nüfus başına hastane yatağı, eczane ve sağlık personeli sayıları, denize yakın olup olmama ve iklim koşulları, telefon santral kapasitesinin yeterliliği ve suç oranı olarak sıralandı.

İ.Ü. İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayri Ülgen, bugüne kadar illerin yaşanabirliği açısından sıralanması konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, şöyle dedi:

"Ancak, bu çalışmada diğerlerinden farklı olarak, illerimiz, eğitim, sağlık, iklim, yaşam standartları, haberleşme, kültür ve güvenlik gibi birbirinden çok farklı ve tartılandırılması oldukça zor olan ölçütler açısından sayısal bir yöntem aracılığı ile sıralanacaktır."
Yayın tarihi: 04.03.2002
440
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.