Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hangi ilişkinin garantisi var ki!

Hangi ilişkinin garantisi var ki!

Meltem Cumbul’un kendisinden 14 yaş küçük Alican Özbaş ile evlenmesi çiftler arasındaki yaş farkı polemiğini yeniden gündeme getirdi. Cumbul gibi genç eş ve sevgili sahibi olanlar “Yaş değil, kafaların uyuşması önemli” diyor.

Meltem Cumbul’un(43) kendisinden 14 yaş küçük turizmci Alican Özbaş(29) ile evlenmesi çiftler arasındaki yaş farkı polemiğini yeniden gündeme getirdi. Cumbul’un kayınpederi Erol Özbaş, “Benim oğlan bu gidişle 3 - 4 kez daha evlenecek gibi görünüyor. Bu işlerin bir matematiği vardır. Kadının yaşı büyük, erkek ise genç olduğunda o ilişki uzun vadeli olmaz. yaşlanınca erkek başka kadına gider. O kadın ona yetmez. O yüzden bu evlilik uzun sürmez” yorumunu yapmıştı. Baba Özbaş’ın bu tepkisine “Bu kadar kötü baba olur mu?” şeklinde tepki gösterenler kadar hak verenler de oldu.

Olay evlilik için kim ne yorum yaptı?
- Leyla Alaton (İş kadını): Bazılarına kapak olsun
Meltem Cumbul helal sana. Bazılarına kapak olsun. Kadınların devri diye boşuna konuşmuyorum.


- Prof. Sevil Atasoy: Macera olsun diye evlenilmez
“Ben 3 yıldır evliyim. Eşimin yaşı benim için bir şey ifade etmiyormuş demek ki böyle bir birlikteliğin içindeyiz. Yaş farkı aramızda hiç sorun olmadı. Mesele iki insanın beynidir, karşıdaki insanda ne gördüğü ve ne bulduğudur. Evlilikte yaş farkı değil, beklentilerin ne olduğu önemlidir. Çıkar ilişkiyse zaten yürümez. Benimki aşk evliliğiydi, Meltem hanımınki de öyledir. Çünkü insanlar belli yaştan sonra evlilik gibi ciddi bir kararı böyle kolay alamaz. Sonuçta geçmişte de evlilik deneyimi yaşamışsın, birçok insan tanımışsın. Macera olsun diye evlilik kararını almazsın. Meltem’in de macera olsun diye evlendiğini hiç sanmıyorum. Bu konuda akrabaların söyleyebilecek bir şeyi olamaz.


- Tolga Savacı (Oyuncu): Önemli olan kafa
“İlişkide kafa önemli, yaş farkı değil. Bizim Nermin’le (Bezmen) aramızda 9 yaş var. O kadar büyük bir yaş farkı yok. Üçüncü senemize giriyoruz. Her şey çok güzel gidiyor. Hayatımızdan memnunuz. Mühim olan karakter olarak uyuşuyor ve belli bir ahengi yaşıyor olmak. Yaş olarak birbirine çok uyan çiftlerin de evlilikleri, ilişkileri uzun sürmeyebiliyor. Son yıllarda boşanmaların sayısında müthiş artış bunu zaten gösteriyor.”


- Nilgün Belgün: Bizler memnunuz, etraf değil
“Diyelim ki, yaş farkı yüzünden ilişkilerin garantisi yok. İyi de benim daha önceki eşlerim üç aşağı beş yukarı benimle aynı yaşlardaydı, ne oldu, ne fark etti? Hangi ilişkinin garantisi var ki? Bu 2 insanın ruhunun anlaşması, enerjisinin tutmasıyla ilgili bir şey. Demek ki, Meltem Cumbul ile eşinin de enerjisi de tuttu. Benim ilişkimde de öyle. Sevgilim Bekir ile yaş farkımız bizi hiç rahatsız etmiyor ama etrafı rahatsız ediyor. Bu da bizi hiç bağlamıyor. Demek ki, Meltem’in de bizim gibi umrunda değil. Aileler zaten böyle evliliklere pek onay vermez. ”


- İlkim Öz (Aile ve Evlilik Terapisti): 10 yaş üstü fark riskli grup
“Çiftlerin arasında kadın olsun, erkek olsun 5 yaş fark standart olarak kabul edilir. Olgun yaşlarda bu 10 yaş farka kadar çıkabiliyor. Ancak 14 yaş fark kadın için de, erkek için de riskli grubu temsil eder. Jenerasyon farkı, fiziksel yorgunluklar sorun olabilir. Ancak eşiyle böyle yaş farkı olan kadınların genelde son derece aktif, dinamik ve ruhu genç olduğunu da görüyoruz. Bu da o evlilikteki risk faktörünü yarı yarıya azaltabiliyor. Meltem Cumbul için de bu geçerli. Kadınlar artık çok geç yaşlanıyorlar. Erkek kendisinden niye 14 yaş küçük birini değil de büyük birini seçiyor? Buna bakmak gerek. Bu o kişinin eşinin gözünde çok önemli bir değerinin olduğu anlamına geliyor.

(Milliyet)

609
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.