Magazin

Hamilelikte baskı doğacak bebeği etkiler

Hamilelikte baskı doğacak bebeği etkiler

Hamilelik döneminde sıkıntılı günler geçiren annenin çocuğunun ileri ki yaşlarda başarısız olduğu belirtilirken, anne adaylarının psikolojik ve fiziksel baskıdan özellikle ilk 2-3 ay uzak durmaları gerektiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Mehmet Çolakoğlu, anne adaylarının hamilelik dönemindeki ruhsal durumunun çocuğun ruh haline de yansıdığını belirterek, "Anne sevinçli ise, karnındaki çocukta mutlu olur. Anne üzüldüğü zaman çocuğun hareketlerinde azalma görülür. Baskı gören anne adayının çocuğu ileri yaşlarda pasif, çekingen ve atılım yapamayan bir kişiliğe bürünür'' dedi.

Hamilelerin uzun süre baskı altında kalmasının özellikle çocuğun gelişme dönemini etkilediğini vurgulayan Prof.Dr. Çolakoğlu, çocuğun hem fiziksel hem de ruh sağlığını koruyamadığına dikkati çekerek şunları söyledi:

"Çocuğun sağlığı için psikolojik ve fiziksel baskıya karşı anne adayları kendilerini korumaları gerekir. Gebelik dönemindeki ruh hali çocuğa da yansır. Neşeli, hayat dolu bir annenin çocuğu da hayat doludur. İleri ki yaşlarda başarılı ve mutlu olur. Baskı altında doğan çocuk ise, annenin sıkıntılarını birlikte yaşadığı için sıkıntılı ve mutsuzdur. Psikolojik sorunlarla doğan çocukların depresif olma ihtimali fazladır.''
(DHA)
Yayın tarihi: 15.03.2003
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.