Magazin

Hamilelikte ağrı kesiciden uzak durun

Hamilelikte ağrı kesiciden uzak durun

ABD'de yapılan araştırmalar, hamilelikte kullanılan ağrı kesicilerin erkek bebeğin ileride cinsel isteğini azalttığını ortaya koydu.

İngiltere'de yayımlanan 'Nature Neuroscience' dergisinde verilen haberde, Baltimore'daki Maryland Üniversitesi bilim adamlarından Prof. Margaret McCarthy ile ekibinin araştırmalarının sonucunda, kadınlara hamilelik döneminde ağrı kesicilerden kesinlikle uzak durmaları önerildi.

'Prostaglandins' hayati rol oynuyor
Araştırmaları sırasında, anne karnındaki bebeğin beynine testosteron hormonunun gönderdiği ve daha maskülin olunmasını sağlayan mesajları izlediklerini belirten Prof. McCarthy, bu emri taşımada 'prostaglandins' adı verilen hormonun da hayati rol oynadığını kaydetti.

Farelerde kanıtlandı
Ağrı kesici ilaçların hormonun üretiminde olumsuz rol oynadığını ve bebeğin ileride cinsel isteğini de olumsuz etkilediğini belirten bilim adamları, bu durumun farelerde yapılan deneylerde tespit edildiğini açıkladı.
Yayın tarihi: 24.05.2004
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.