Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hamileler iltifat bekliyor

Hamileler iltifat bekliyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, bir çok fiziksel ve ruhsal değişim yaşayan hamilelere, endişelerinden ve korkularından kurtulması için hoşgörülü, sevecen davranılması, gönlünü hoş tutucu iltifatlarda bulunulması gerektiğini söyledi.

Vücut ağırlığı en az 13 kilogram artıp, karnı şişerek, fiziki yapısının bozulduğunu gören hamilenin, kocasının başka kadınlarla ilişkiye girebileceği kaygısına kapıldığını ifade eden Prof. Dr. Kadayıfçı, şunları söyledi:

"Hamile bir yandan fiziki sorunlar yaşarken, diğer yandan doğum nasıl olacak korkusuna kapılır. Sütüm gelecek mi, bebek sakat mı olacak, bu çocuğa bakabilecek miyim, erkek mi yoksa kız mı doğacak, kız olursa ailem bana tepki gösterir mi, sakat olursa beni mi suçlarlar, kele baktım kel, köre baktım kör mü olur, doğunca sütüm yeter mi, altını değiştirirken bacağını kırar mıyım, emzirirken uyurum altımda kalır boğulur mu? diye düşünüp, günlerini binbir kaygı içinde geçirir. Bu nedenle çok büyük desteğe ihtiyaç duyar. Yakın çevresi ise kendisine yardım etmeye çalışır ama onlar da aynı duygular içinde bu süreci yaşadıkları için profesyonel yardım gerek."

HAMİLENİN EL KİTABI YAZILIYOR
Hamilelik süresince anne adayı ile yakınlarının ona karşı davranış kurallarını bir kitap halinde topladıklarını söyleyen Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı bu konuda görüşlerini ise şu şekilde açıkladı:

"Bu ihtiyaçtan dolayı Sağlık Bakanlığı ile birlikte hamileleri ruhsal olarak doğuma hazırlamayı sağlayacak Psikoproflakxi kitabını yayıma hazırlıyoruz. Kitabın içeriğinde de yer alacağı gibi hamilelere her zaman hoşgörülü davranmalı, aşererken rahatsızlık duyduğu ortam ve yiyeceklerden, kokulardan uzak tutulmalı.

Çalışıyorsa patronu ya da müdürü zaman zaman dolaşmasını teşvik etmeli, mahçup edecek pozisyonlara düşürmemeli. yerken iki can taşıdığı belirtilip, çok fazla yemesi teşvik edilmemeli. Okuması için hamilelikle ilgili yönlendirici, bilgi verici kitaplar verilmeli.

Fiziki görünüşündeki değişikliklerden dolayı fazla kilo aldığı, gebeliğin şeklini bozduğu söylenmemeli. İltifatta bulunulmalı, giydiğinin yakıştığı söylenmeli. Hamilelik sırasında kocalarının başka kadınlarla ilişkiye girmesi konusunda endişe duyduğu için, bu tür imalardan kaçınılmalı. Toplumda yalnız olmadığı hissettirilmeli.

Onu korkutucu, doğum anının korkulu, sıkıntılı, ölüm tehlikesi yaşanan bir durum olduğu gibi anılar değil, anne olmanın şevki ve topluma, aileye yeni bir üye kazındırmanın mutluğunu yaşatacak davranışlar göstermeli, buna motive edilmeli."
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.