Magazin

Ham zeytinyağı kanserden koruyor

Ham zeytinyağı kanserden koruyor

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Fizikokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdullah Çoban, ham zeytinyağında bulunan bol miktardaki E vitamininin kanser ve kalp-damar rahatsızlıklarını önlediği açıkladı.

Prof.Dr. Abdullah Çoban, ham zeytinyağının, E vitamini ve oligofenoller deposu olduğunu söyledi. E vitamini ve oligofenollerin kanser riskini azaltıp, kalp-damar tıkanıklığını da önlediğini iddia eden Çoban, "Ham zeytinyağı içinde bulunan E vitamini vücut direncini artırır, kansere karşı korur.

Oligofenoller ise yağın sindirim sırasında damarlarda donmasını engeller. Oligofenoller sadece zeytinyağında bulunur. Oysa zeytinyağındaki son derece değerli oligofenoller rafinere edilme sırasında atılır ve değerlendirilmez. Bu nedenle ham zeytinyağı tüketilmeli.

Ham zeytinyağı belki tat olarak beğenilmeyebilir ama kansere karşı korur, kalp ve damar tıkanıklığı riskini düşürür'' diye konuştu
(DHA)
Yayın tarihi: 03.05.2003
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.