Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Halterci Şahbaz'da doping çıktı

Halterci Şahbaz'da doping çıktı

Atina 2004'te yarın 75 kiloda podyuma çıkması beklenen Türk bayan halterci Şule Şahbaz'ın doping kullandığı belirlendi.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), bayanlarda 75 kiloda bu yıl Avrupa Şampiyonu, geçen yıl da dünya ikincisi olan Şule Şahbaz ile birlikte, Faslı Wafa Ammouri, Macar Zoltan Kecskes, Moldovalı Viktor Chislean ve Hintli Pratima Kumari Na'nın dopingli çıktıkları için oyunlardan men edildiklerini bildirdi.

Testler pozitif çıktı
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Sözcüsü Giselle Davies, haltercilerin doping testlerinin pozitif sonuç verdiğinden haberdar olduklarını ve bu sporculardan hiçbirinin henüz podyuma çıkmadıklarını söyledi. Açıklamada IOC'nin, IWF'nin doping kullanımına yaklaşımından ve tespit çalışmalarından memnuniyet duyduğu da belirtildi.

Kenan Nohut: "Olayın şokunu yaşıyorum"
Halter Federasyonu Başkanı Kenan Nohut olayın şokunu yaşadığını söyledi. Doping olayının, müsabakalar yapılmadan önce ortaya çıkmasının daha iyi olduğunu söyleyen Federasyon Başkanı, Şule Şahbaz'ın şu anda antrenörleriyle toplantı halinde olduğunu belirtti.

Dünya ikincisi oldu
Halterde 75 kiloda yarışan Şule Şahbaz 1978 yılında doğdu. Şahbaz 2003 yılında Dünya ikincisi ve Avrupa şampiyonu oldu. 2004'de yapılan Avrupa Halter Şampiyonası'nda ise Şule Şahbaz, 75 kiloda gümüş madalya alarak Avrupa ikincisi oldu.
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.