Magazin

Halk müziği ustasını kaybetti

Halk müziği ustasını kaybetti

Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Ekber Çiçek, (71) İstanbul'da öldü.

Çiçek için bugün, 1961 yılında ses ve bağlama sanatçısı olarak girdiği İstanbul Radyosu'nda bir tören düzenlenecek. Çiçek'in cenazesi, yarın Balıkesir'in Edremit ilçesinde toprağa verilecek.

Erzincan'ın Ulular Köyü'nde 1935'de doğan Ali Ekber Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi. Çok küçük yaşlarda rençperlik yapmaya başlayan Çiçek, bu arada bağlama çalmayı öğrendi.

İlkokuldan sonra öğrenimini sürdüremeyen Çiçek, 1961 yılında İstanbul Radyosu'na ses ve bağlama sanatçısı olarak girdi. Sanat yaşamı boyunca 400'den fazla türküyü derleyerek Türk Halk Müziğine kazandıran Çiçek, halk müziğini geniş kitlelere ulaştırdı.

Ali Ekber Çiçek'in hayatı, 2003 yılında çekilen 'Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın' adlı belgesele de konu oldu.

Sanatçı Ali Ekber Çiçek'ten derlenen türküler arasında, 'Böyle İkrarınan Böyle Yolunan', 'Bunca Olan Emeğimi', 'Derdim Çoktur Hangisine Yanayım', 'Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin', 'Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim', 'Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma', 'Gurbet Elde Yadellerin Derdini', 'Ondört Bin Yıl Gezdim Pervanelikte (Haydar Haydar)' yer alırken, Çiçek tarafından derlenen türküler arasında ise 'Bir güzeli methedeyim', 'Çoktan Beri Yollarını Gözlerim', 'El Vurup Yaremi İncitme Tabip' bulunuyor.
Yayın tarihi: 26.04.2006
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.