Magazin

Hakiki Lazca radyo geliyor

Hakiki Lazca radyo geliyor

'Karadeniz şivesi'yle değil, hakiki Lazca konuşulacak ilk radyo, deneme yayınına başladı. İnternet üzerinden yayın yapacak olan 'Lazuri Radyo'yu şimdilik aynı anda sadece 250 kişi dinleyebiliyor.

Lazca yayın yapan ilk radyo kuruldu. Almanya'da yaşayan Yavuz Yazgan tarafından kurulan Lazuri Radyo, internet üzerinden yayın yapıyor. Test yayınlarına başlayan Lazuri Radyo, Türkiye ve yurtdışındaki Lazlar tarafından destekleniyor.

Almanya'da yaşamını sürdüren Yazgan, Laz dili ve kültürünün gelişimi için geçtiğimiz yıl 'lazuri.com' adlı bir web sitesi kurdu. Doğu Karadeniz'de Lazca yayın yapan radyo ve TV'nin bulunmadığını öğrenen Yazgan, Türkiye, Almanya, Fransa ve ABD'deki Lazların verdiği destekle, radyo yayını için 'server' kiralayarak Lazuri Radyo'yu yayına soktu.

Müzik yayını yapılıyor
İnternet üzerinden yayın yapan Lazuri Radyo, bir ay önce test yayınına başladı. Halen haftanın yedi günü 13.00 ile 21.00 arasında müzik yayını yapan radyoyu, şimdilik aynı anda yalnızca 250 kişi dinleyebiliyor. Yavuz Yazgan, ağılıklı olarak Lazca müziklerin çalındığı radyoda, test yayının ardından canlı ve paket programların sunulacağını belirtti.

Bunun için Türkiye ve Almanya'da yaşayan Lazlar tarafından masallar ve hikâyelerin derlenmeye başladığını anlatan Yazgan, Lazcanın farklı şiveleri noktasında herhangi bir ayrıma gidilmeyeceğini söyledi. Laz halkbilimci İsmail Avcı Bucaklişi de Lazuri Radyo'nun Lazların kültürel mücadelesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Hikâyeler, masallar...
Türkiye'de yaşayan tüm Lazlar ve Laz aydınlarının Lazuri radyo için program hazırlayabileceğini beliren İsmail Bucaklişi, kendisinin de halen radyo için Lazca hikâyeler ve masallar derlediğini söyledi. Bucaklişi'nin, 'Lazca Grammer', 'Lazca-Türkçe Sözlük' ve 'Lazca Masallar' isimli üç çalışması bulunuyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.04.2004
475
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.