Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Hain matematik"ten ödleri patlıyor

"Hain matematik"ten ödleri patlıyor

Matematikten anlamayan sadece biz değilmişiz meğer. İngiltere'de yapılan bir araştırma, yetişkinlerin yarısının matematikte dört işlemi bile hakkıyla yapamadığını, lise bitirme sınavlarına girmeleri halinde başarısız olacağını ortaya koydu.

İngiltere ve Galler'de yaşayan 16-65 yaş arası 8 bin 700 yetişkin arasında bir araştırma yaptıran Hükümet, hayal kırıklığına uğradı. Katılımcılardan yüzdeli indirim fiyatlarının hesaplanması, bir telefon numarasının akılda tutulması ya da bir barın listesinin okunması gibi taleplerde bulunuldu. Sonuçta, 15 milyona yakın çalışanın, en basit matematik işlemlerini bile hakkıyla yapmayı beceremediği görüldü.

Eğitim bedava, talep yok
Sonuçları değerlendiren Eğitim Bakanı ve yardımcılarıysa bu durumun eğitim politikalarında senelerce yapılan hataların birikiminin bir sonucu olduğunu savunuyor. Ülkede 7 milyona yakın yetişkin, süper market alışverişleri sonrasında kasada aldıklarının toplam bedelini bile hesaplayamayacak durumda. 1.7 milyon kişiyse işyerinde kısa bir notu dahi hatasız kaleme alamayacak vaziyette.

Yaygın cehaletin aşılabilmesi için lise bitirme sınavlarının beş temel dersinde ücretsiz kursların sürdüğünü vurgulayan Eğitim Bakanlığı yetkilileri, talebin düşüklüğünden yakınıyor.
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.