Magazin

Haftada bir seks=50 bin dolar

Haftada bir seks=50 bin dolar

Haftada bir kez iyi seks yapmanın dolar bazındaki karşılığının bankadaki 50 bin dolara eşit olduğu hesaplandı.

İki ekonomist, David G. Blachflower ve Andrew J. Oswald, para, mutluluk ve seksin ekonometrik bir analizini gerçekleştirdi. Vardıkları sonuç şöyle çıktı: Parayla saadet olur, ama iyi seks olmaz. Oswald ve Blanchflower, 16 bin Amerikalının cinsel aktiviteleri ve mutluluk düzeylerini ekonometrik yöntemlerle ölçtü. The New York Times gazetesinin haberine göre, iki iktisatçı, düzenli olarak haftada bir kez iyi seksin dolar bazındaki karşılığının 50 bin dolar olduğu sonucuna ulaştı. İyi ve uzun bir evlilik yaşamı ise bankadaki 100 bin dolara eşit bir değerde.

Boşanma 66 bin dolar
Boşanmanın, mutluluğa getirdiği maliyet ise 66 bin doları buluyor. İki uzmana göre, daha fazla seks daha fazla mutluluk sağlıyor. Ancak, daha fazla gelir sahibi olmak daha fazla seks ve cinsel partneri beraberinde getirmiyor. Bu sürpriz bir bulgu olarak nitelendi. Oswald, 'Genelde para ile herşey satın alınır diye düşünülür, ama öyle değil' diye konuştu.

İki uzmanın araştırması, seks için para ödeyenlerin 'daha mutsuz' olduğunu da ortaya koydu. İki ekonomi uzmanı, evlilerin, bekarlardan yüzde 30 oranında daha fazla seks yaptığını ve görece daha mutlu olduğunu ve ayrıca heteroseksüel bir ilişkide mutlu olmak ile eşcinsel bir ilişkide mutlu olmanın 'benzer' olduğu sonucuna da ulaştı.

Hangisinin değeri ne kadar?
 • İyi bir evlilik: 100 bin dolar

 • Haftada bir iyi seks: 50 bin dolar

 • Boşanmanın mutluluğa maliyeti: 66 bin dolar.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 28.11.2004
  650
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.