Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Hacı Bektaş Veli anılıyor

Hacı Bektaş Veli anılıyor

Büyük Türk düşünürü Hacı Bektaş Veli, Nevşehir'in Hacı Bektaş İlçesi'nde anılıyor. Anma törenlerine bu yıl Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Ecevitte katılıyor.

Büyük Türk düşünürü ve Bektaşi tarikatının kurucusu Hacı Bektaş Veli, ölümünün 666'ıncı yıl dönümünde törenlerle anılıyor.

1250-1335 yılları arasında yaşayan Hacı Bektaş Veli, Türkçe'nin resmi dil olması için Karaman Beyi Mehmet Bey nezdinde girişimde bulunmuştu.

Hacıbektaş Turizm Tanıtım ve Kültür Derneği Başkanı Vahit Özdemir, Hacı Bektaş Veli'nin ölümünün 666'ıncı yıldönümünde geride bıraktığı "hümanist felsefeyle" örnek olmayı sürdürdüğünü vurguladı.

Hacı Bektaş Veli'nin; güçlü bir şair, filozof, sosyolog ve hakları savunucu olduğunu belirten Özdemir, "Hacı Bektaş Veli kadınlara özel bir önem verirdi. Bu çerçevede `Kadını okutmayan bir millet köleliğe mahkumdur' diyen Hacı Bektaş Veli çok önemli bir kişilikti" diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli'nin, 1964 yılından bu yana büyük törenlerle anıldığını hatırlatan Özdemir, bu törenlere yurdun dört bir yanından gelen yurttaşların yanı sıra Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Yugoslavya, Ürdün, Irak ve İran'dan da pek çok Bektaşi'nin katıldığını söyledi.

Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerine her yıl ortalama 50 bin kişi katılıyor. Siyaset dünyasının ünlülerini de ağırlayan Hacıbektaş'taki törenlere bu yıl Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de katılacağı bildirildi.
Yayın tarihi: 15.08.2001
538
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.