Magazin

Güzin Abla'yı kaybettik

Güzin Abla'yı kaybettik

Yazılarıyla yıllardır Hürriyet okurlarının dertlerine çare olmaya çalışan Güzin Abla (Güzin Sayar) dün akşam sabaha karşı hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir tedavi gören Sayar'ın kızı Feyza Algan, Güzin Abla'nın okurlarına cevap veriyordu. Feyza Algan, 'Anneciğimi kaybettim. Güzin Abla'mız hakkın rahmetine kavuştu. Bütün okurlarının başı sağolsun' dedi.

Güzin Sayar'ın cenazesi yarın öğle namazında Erenköy Galip Paşa Camii'nde kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedilecek.

Türkiye'nin ilk gazetecilerinden biri...
Yeni İstanbul gazetesinde tercüme yazılar yazarak mesleğe başlayan Güzin Sayar, daha sonra Son Havadis gazetesinde, 'Sorun söyleyelim' adıyla 1960'lı yıllarda bir köşeye imza attı. Bu belki de, 'Güzin Abla' köşesinin ilk işaretleriydi.

İleriki yıllarda Akşam, Hür Vatan gibi gazetelerde 'Derim ki' diye bir köşe yazısıyla devam etti. Bu arada magazin müdürü olarak çeşitli gazetelerde çalıştı. 'Çocukluğundan itibaren gazeteci olmak istemişti. Gerçekten de Türkiye'nin ilk 3-5 kadın gazetecisinden biridir.

Saklambaç gazetesinde ilk kez kendi adını taşıyan dertleşme köşesini ise 1971 yılında yazmaya başladı. Zaten o sıralarda aynı gazetede 'Feride' adlı bir dertleşme köşesi vardı. Yazıişleri müdürleri, bu köşeyi 'Güzin Abla Dertlerinizle Başbaşa' başlığıyla, kendi adıyla sürdürmesini uygun gördüler. Ve 'Güzin Abla' köşesi böyle doğmuş oldu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 17.07.2006
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.