Magazin

'Güzellik Yogası' 10 yaş gençleştiriyor

'Güzellik Yogası' 10 yaş gençleştiriyor

Toplam 10 saatlik bir eğitim, hergün 15 dakikalık bir egzersiz ve bir yılın sonunda tam 10 yaş genç bir görünüm.

Güzellik yogasının doğru rahatlama, doğru nefes, doğru beslenme, doğru egzersiz ile pozitif düşünme ve meditasyondan oluşan 5 temel prensibi var.

Nepal Kültür Merkezi'nde eğitim veren güzellk yogası uzmanı Filipinli Lourdes Doplito Çabuk, toplam 10 saatlik bir eğitim sonunda güzellik yogasını evlerinde sadece günde 15 dakika uygulayanların, bir yılda 10 yaş daha genç bir görüntüye kavuştuğunu vurguluyor.

4 çocuk, 6 torun sahibi olan 54 yaşındaki Lourdes Doplito Çabuk, "Öğretimizde 28 yüz, 10 da vücut egzersizi uyguluyor, insanların beslenme alışkanlıklarını çok fazla değiştirmeden doğru beslenmeyi öğretiyoruz. Katılımcıların bir ay süren eğitim sonrası yüzdeki değişimi görmeleri için, eğitim başında ve bitiminde önden ve yandan fotoğraflarını çekip kendilerine veriyoruz. Sonuca kendileri bile inanamıyorlar" diyor.

Nepal Fahri Konsolosu Prof. Günseli Malkoç'un Bağdat Caddesi'nde 1 ay önce hizmete açtığı Nepal Kültür Merkezi'nde öğrencileriyle buluşan Çabuk, vücut hareketleri, nefes ve yüz egzersizleri, doğru beslenme, ve meditasyonla, yaşlanmanın geciktirilebildiğini, cilt güzelliğinin muhafaza edildiğini belirtiyor.

Güzel yaşlanmak
Güzellik yogasını 32 yıldır bilimsel olarak uyguladığını, bu sayede 20 yaş daha genç göründüğünü kaydeden Doplito Çabuk, şunları söyledi:

"Yaşlılık tamamen ortadan kaldırılamaz, fakat sağlıklı ve güzel bir görüntüyle yaşlanabilirsiniz. Güzellik yogası bir yaşam felsefesidir. Yaşam boyu hergün 15 dakikanızı kendinize ayırarak sağlıklı ve güzel bir hayat sürdürebilirsiniz.

Güzellik yogası yüz gençleşmesinin yanında boyun, göğüs, karın, kol ve bacaklardaki sarkmaları da engelliyor. Bıçak altına yatmadan fiziksel genlik korunurken, ruhsal çöküntülerin de önüne geçiliyor. Bir aylık seminerin bitiminde kişi kendi başına istediği her yerde güzellik egzersizini yapabiliyor."

İstanbul'daki Nepal
Yoga derslerine ev sahipliği yapan Nepal Kültür Merkezi, Uzakdoğu'nun bu belki de en mistik ülkesini Türkiye'ye taşımış. Merkezin kurucusu, Nepal Fahri Konsolosu Prof. Günseli Malkoç, günümüz insanının en büyük sorununun huzur bulmak olduğunu belirtiyor, şunları söylüyor:

"Bütün hastalıklar, insanların materyal peşinde koşarken iç dünyasında yaşadığı çatışmalarından kaynaklanıyor. Bu sorunun en büyük anahtarı ise bilimsel olduğu kabul edilip üniversitesi dahi kurulan meditasyon ve yoga öğretileridir. Bunların da doğum yeri Nepal ve Hindistan. Biz de konsolosluk olarak insanların trendy olan; Yoga, Güzellik Yogası, Reiki, Duygusal Özgürleşme Teknikleri, Feng Shui, Fitoterapi, Taşlarla ve Kristallerle Tedavi, Bitkilerin Kullanılması ve Evrensel Enerji öğretilerini işin uzmanlarından öğrenmeleri için hizmet vermeye başladık."
(Hürriyet / Kelebek)
Yayın tarihi: 02.11.2004
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.