Magazin

Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın

Güzellik uğruna sağlığınızdan olmayın

ABD`de yapılan bir araştırma, kozmetikler sayesinde güzelleşmenin ve kendini mutlu hissetmenin bedelinin ağır olabileceğini ortaya çıkardı. Kozmetiklerde, 800`den fazla zararlı kimyasal madde bulunduğu belirlendi.

ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü, ürünlerinde kullanılan 2 bin 983 kimyasal üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, bunların 884`ünün zehirli madde olduğunu belirledi. Bu maddelerden 774`nün yüksek derecede zehirlenmelere, 146`sının tümörlere, 218`inin üreme bozukluğuna, 314`ünün biyolojik mutasyona ve 376`sının deri ve göz rahatsızlıklarına neden olduğunu açıkladı.

Editörlüğünü Ümit imşek`in yaptığı, internetteki "www.ozgurvebilge.com" sitesinin sağlık bölümünde yer alan, kaynak olarak ABD Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü gösterilen yazıda, her kadının, yılda ortalama iki kilo ürünü kullandığının belirlendiği ifade edilerek, olası riskin boyutlarına dikkat çekildi.

Araştırmaya göre, kozmetikler, kansere, alerjik reaksiyonlara ve doğum kusurlarına da neden olabiliyor. Saç spreyleri, parfümler ve pudralar nefes alış sırasında, rujlar ve göz çevresi ürünleri hassas ince zar tarafından emilerek, diğer ürünler ise deri yoluyla vücuda geçiyor.

Kozmetiklerin, özellikle hamile kadınlar açısından daha büyük riskler taşıdığının belirtildiği araştırmada, 52 farklı ürün içinde bulunan tales kimyasalının, anne ve bebek açısından sağlıksız durumlara neden olabileceği, ancak bu konuda kozmetik ürünlerinin ambalajında, içinde bu maddenin bulunduğuna dair hiçbir uyarıcı ibarenin olmadığının tesbit edildiği bildirildi.

Kozmetik ürünlerin neden olabileceği rahatsızlıkların başında lösemi ve mesane kanseri geliyor. Özellikle saç boyası kullanan kadınların bu rahatsızlıklara yakalanma riskleri, kullanmayanlara oranla yüzde 70 daha fazla olduğu kaydedildi.

Güzel kokmak iyi, ama...
Araştırmalar, güzel kokmanın da bedelinin ağır olduğunu gösteriyor. Parfümlerin içinde bulunan kimyasal maddeler sinir sistemibozukluğu, nefes düzensizliği ve alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Ayrıca, parfümlerin sadece kullanana değil, çevreye de zararı olabiliyor. Parfüm kullananların yakınındaki migren hastaları bu kozmetiklerin içindeki zararlı maddelerden olumsuz etkileniyorlar. Deodorantlarda ise petrolün yan ürünü olan petroluktum kullanılıyor. Bu madde deri tahrişine ve yanmalara yol açabiliyor.

Uzmanlar, araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar üzerine vatandaşları uyararak, içerdiği maddelerin açık olarak yazılmadığı ürünleri tercih etmemelerini istiyorlar. Ayrıca alerjik testler yapılmadan kullanılan kozmetik ürünlerin istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 11.09.2002
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.