Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güzellik 10 değil daha çok pare

Güzellik 10 değil daha çok pare

Yapılan araştırmalar, güzel ve yakışıklı insanların, normal ya da çirkin olarak değerlendirilenlere göre daha fazla kazandığını gösteriyor.

Araştırmalara göre fiziksel olarak güzel ve çekici olan öğrenciler öğretmenlerinden daha çok ilgi görüyor, güzel hastalar doktorlarından daha iyi bakım alıyor ve yakışıklı suçlular çirkinlere oranla daha hafif cezalara çarptırılıyor. Peki görünüş iş yerlerinde nasıl bir rol oynuyor?

Güzelliğin iş dünyasına yansımalarını araştıran ABD'deki Teksas Üniversitesi'nden profesör Daniel Hamermesh ve Michigan State Üniversitesi'nden Jeff Biddle bir çalışma yaptı.

Erkeklerde fark daha yüksek
Araştırmaya göre, sade görünüşlü kişiler ortalama görünüşlü kişilerden yüzde 5-10 daha az kazanırken, ortalama görünüşlü kişiler de iyi ya da güzel görünen kişilerden yüzde 3-8 daha az kazanıyor.

İngiltere'de yapılan ayrı bir araştırmada da, hemen hemen tüm mesleklerde sıradan görünüşlü kişilerin güzellere oranla daha az para aldığını ve bu farkın erkelerde daha yüksek oranlarda gerçekleştiğini ortaya koydu.

Avukatlıkta güzellik geçerli
Guildhall Üniversitesi'nin 33 yaşındaki 11 bin kişiyle yaptığı araştırmada, çekici olmayan erkeklerin yakışıklılardan yüzde 15, sıradan görünüşlü kadınların ise güzel meslekdaşlarından yüzde 11 oranında az kazandıklarını gösterdi.

Hamermesh ve Biddle'ın 'Güzellik, Verimlilik ve Ayrımcılık' başlıklı raporlar da, bir erkek avukatın mesleğinde yükselebilmesinin ne kadar yakışıklı olduğuyla doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Ölçüler de önemli
Geçtiğimiz yıl Florida ve Kuzey Carolina üniversitelerinden iki profesörün ortak yaptığı araştırmada, uzun boyluların kariyerleri boyunca kısa boylu çalışma arkadaşlarından yılda ortalama 789 dolar daha fazla para kazandıkları belirlendi.

Pittsburgh Üniversitesi'nde erkek mezunlar üzerinde yapılan bir araştımada da, uzun boylu öğrencilerin başlangıç maaşı ortalamasının daha kısa boylu olan arkadaşlarına oranla yüzde 12 daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Londra Guildhall'un araştırmasında ise fazla kilolu kadınların düzgün hatlarea sahip kadınlara oranla yüzde 5 daha az kazandığı ve işsiz kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu belirlendi.

Bebekler de güzelleri tercih ediyor
Fiziksel güzellik hakkında çalışan Dr. Gordon Patzer'a göre insanlar, güzel kişilere karşı farklı bakmak için programlanmış. Hatta bebekler üzerine yapılan araştırmalar bile daha güzel yüzlere uzun ve yoğun bir şekilde baktıklarını ortaya koyuyor. Patzer, "güzel görünen erkek ve kadınlar genelde o kadar güzel görünmeyenlere oranla daha yetenekli, daha iyi kalpli, daha dürüst ve daha zeki olarak görülüyor...

"Araştırmalarda insanların daha güzel görünen kişilere yardım edebilmek için gayret sarfettiklerini gördük. Bu kişilerin karşı cins ya da hemcins olması da fark etmiyor. Çünkü insanlar güzeller tarafından sevilip kabul edilmek istiyor" diyor.

Güzeller durumdan şikayetçi
Bu, görünüş bakımından pek de şanslı olmayanlar için iyi bir durum değil tabii ki. Ancak görünüşünüzü hemen değiştirmek için acele etmeyin. Tüm bu araştırmalara karşın dünyanın en başarılı kişilerinden birçoğu sıradan görünümlü kişiler. İş dünyasının Bill Gates gibi efsane isimleri genelde ortalama bir boya sahip.

Dahası, güzel görünen birçok kişi insanların kendilerini hafife aldıklarını ve bunun da kariyerlerine zarar verdiğini söylüyor.
(cnnturk.com)
Yayın tarihi: 10.04.2006
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.